Minský arcibiskup stále v nuceném exilu, protesty pokračují - 13+ o Bělorusku

Minský arcibiskup stále v nuceném exilu, protesty pokračují - 13+ o Bělorusku
5. listopadu 2020 13+ Autor: Filip Breindl

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tento týden zopakoval, proč obhajuje nevpuštění katolického arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze do vlasti - předseda běloruské biskupské konference nesmí do země od konce srpna. Lukašenko tvrdí, že se Kondrusiewicz v zahraničí podílí na údajných nepřátelských aktivitách proti Bělorusku. "Je to v souladu s Lukašenkovým stylem, kdy dění v Bělorusku připisuje zahraničním vlivům," komentovala to v relaci 13+ Naďa Ivanová, vedoucí východoevropského programu společnosti Člověk v tísni.

Lukašenko zmínil také polské kněze, kteří tvoří část běloruského kléru, a dal je do souvislosti s počínáním "katolického Polska", jež v rámci Evropské unie patří k významným kritikům běloruského režimu a podvodů při srpnových prezidentských volbách. "Bělorusko je země, ve které má katolická církev poměrně silné postavení. Razantní podpora protestů ze strany arcibiskupa Kondrusiewicze hodně ohrozila Lukašenkovo postavení. Jeho reakce ale nevybočuje z celkového stylu, kdy dění v Bělorusku hodnotí jako vyvolané zvenčí podle scénáře CIA, Evropské unie, USA či dalších institucí, které s tím samozřejmě nemají nic společného," zmínila Naďa Ivanová s tím, že podobný styl výpovědí používá Lukašenko i u dalších známých osobností, které se stavějí na stranu demokratické opozice.

Arcibiskup Kondrusiewicz opakovaně vystoupil proti násilí ze strany bezpečnostních složek, ohradil se také proti jednomu ze zákroků, při kterém policejní zásahová jednotka obklíčila demonstranty v jednom z minských kostelů - tím, že nepovolila volný vstup do chrámu a odchod, podle arcibiskupa porušila ustanovení běloruské ústavy o náboženské svobodě. Kondrusiewiczův návrat do sídelního města požaduje i Vatikán, jak v září vyslovil státní sekretář, kardinál Pietro Parolin.

Podle Nadi Ivanové skutečnost, že protesty přes brutální násilí dále pokračují, potvrzuje silnou vůli Bělorusů po mocenské změně. "Lidé stále vycházejí do ulic, přestože čelí násilí a výhrůžkám vyhození z práce, případně i trestnímu stíhání. Lukašenko se těší podpoře bezpečnostních složek, což lze přičíst jejich privilegovanému postavení. Myslím ale, že se necítí pevně ve svém postavení, spíše naopak," uvedla analytička Člověka v tísni. "Velice bude záležet na tom, nakolik běloruská vláda v určitou dobu pochopí, že cestu ven z toho nemá, musí jednat s opozicí a uzná ten koordinační výbor, jehož většina členů je mimochodem buď mimo Bělorusko, nebo v zahraničí. Pak může nastat nějaké jednání o změnách, ale než se tak stane, budeme sledovat status quo," dodala Naďa Ivanová k očekávání dalšího vývoje v Bělorusku.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony