Koronavirus odhalil osamělost seniorů, upozorňují neziskové organizace

Dejme seniorům možnost se rozhodnout - stojí ve společném prohlášení neziskových organizací, které má upozornit na stigmatizaci seniorů a jejich sociální vyloučení zejména během pandemie koronaviru. V relaci 13+ jsme o této výzvě i o sociální izolaci seniorů hovořili s Lucií Švábovou z Maltézské pomoci Olomouc.
Společná výzva neziskových organizací chce vyvolat diskuzi zaměřenou na to, jak postupovat při ochraně seniorů před šířením koronaviru a zároveň se vyhnout striktnímu uzavření klientů sociálních zařízení před okolním světem. Ve vysílání Proglasu Lucie Švábová upozornila, že potřebu setkávat se s druhými mají lidé všech věkových skupin: “Narozdíl od jara, kdy se lidé izolovali, tak nyní nás senioři žijící ve vlastních domácnostech mnohem více prosí o návštěvy a je vidět, že se potřebují setkávat s našimi dobrovolníky. Bohužel tuto možnost nemají klienti domovů pro seniory. S těmi se snažíme setkávat přes telefon nebo prostřednictvím dopisů.”
Lucie Švábová zároveň ale také připomněla, že na rozdíl od seniorů, kteří žijí úplně sami, mají klienti sociálních zařízení ve svém nejbližším okolí alespoň personál, se kterým mohou hovořit. “Pandemie koronaviru odhalila, jak obrovský pocit osamělosti senioři prožívají. Ukazuje se, že když je člověk starší, tak najednou nemá moc možností, jak se spojit s okolním světem. A vidíme, že nedostatek sociálních kontaktů se odráží i na fyzickém zdraví seniorů. Za pozitivní ale považuji, že se nám v poslední době hlásí stále větší počet lidí, kteří chtějí seniorům pomáhat,” uvedla v relaci 13+ Lucie Švábová z Maltézské pomoci Olomouc.