I. Pilip: Nespokojení Kubánci odhazují strach, režim má silovou převahu

O protivládních protestech na Kubě jsme v relaci 13+ hovořili s Ivanem Pilipem, členem členem předsednictva mezinárodního institutu CASLA, který se zaměřuje na podporu demokratických změn v zemích Latinské Ameriky.
"Kubánská společnost je vůči komunistické straně naladěna velmi kriticky, ale je obtížné odhadnout, jaké procento skutečně ten režim ještě podporuje, protože nejsou žádné věrohodné průzkumy veřejného mínění a neprobíhají žádné volby podle určitých standardů. Je ale jisté, že ta kritičnost je velká a po dlouhé době se přelila v to, že lidé odhodili částečně strach, vyšli do ulic a zahájili protesty, které navíc probíhaly prakticky po celé zemi," řekl Ivan Pilip o demonstracích, na které reagoval kubánský prezident Miguel Díaz-Canel prohlášením, že šlo o nepřátelský akt Spojených států a vyzval příznivce vlády, aby vyšli do ulic. "Lidé si samozřejmě uvědomují, že špatná ekonomická situace, velmi problematické řešení krize kolem covidu, krize zdravotnictví a další problémy jsou úzce svázány s politickým systémem, který tam už je přes 60 let. Lidé z internetu a řady veřejných zdrojů si uvědomují, že situace kolem covidu je velmi vážná a vláda dělá reklamní kampaň, kdy vysílá lékaře do zahraničí, ale vlastní lidi neléčí. Připočteme-li k tomu skutečně velkou materiální bídu, je zjevné, že situace hrozí opravdu velkým výbuchem a včera to mohla být jen předehra," uvedl Ivan Pilip a dále připomněl, že Kubánci před několika měsíci reagovali veřejnými protesty na postup vlády proti umělcům, kteří do veřejného prostoru přinesli píseň kritizující režim a přímo polemizující s heslem kubánských revolucionářů Vlast, nebo smrt.
Dodal, že v situaci, kdy vláda drží v rukou mocenské nástroje, především bezpečnostní složky, nemusí ani silně kritický postoj velké části veřejnosti vést ke změně. "Obávám se, že minimálně krátkodobě tu situaci rozhodne právě to, že armádu a policii má kubánský režim pod kontrolou. Dobře si uvědomuje, že pokud stojíte proti většině obyvatel, kteří s vámi nesouhlasí, moc si lze udržet jedině zastrašováním a udržováním vojenské a policejní převahy," vyjádřil Pilip, který situaci přirovnal k současnému Bělorusku Alexandra Lukašenka a také k dění v Nikaragui po roce 2018. V této středoamerické zemi se proti vládnoucímu režimu vymezila katolická církev, na Kubě je podle Ivana Pilipa trochu jiná situace způsobená silnou státní kontrolou. "Zaznamenal jsem zprávy o tom, že někteří kněží ty protesty podpořili. Vesměs to jsou informace, které není možné ověřit. Církev je na Kubě pod velkým dozorem a tlakem. Většina církve se k režimu nejspíš staví kriticky a je na straně protestujících, ale celá hierarchie je velmi ovlivněna státním dozorem nad církvemi. Není pravděpodobné, že by se postavila do nějaké výrazné pozice," poznamenal k tomu Ivan Pilip.
Jak daleko má Kuba k přechodu od komunistické diktatury k demokratickému uspořádání? A jaký hlavní střet politických idejí lze v současnosti vnímat v latinskoamerických zemích? Uslyšíte v záznamu rozhovoru, který jsme odvysílali v druhé části relace 13+.
Foto: Canva.com