Horálek z ČT: Papež František jako jeden z mála globálních lídrů dokáže nabízet vizi

Horálek z ČT: Papež František jako jeden z mála globálních lídrů dokáže nabíze
6. dubna 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Velikonoce jsou letos opět poznamenané pandemií koronaviru. Jaké poselství svými slovy i skutky vyslal do světa papež František během tridua? Je v těchto dnech duchovním otázkám otevřena i většinová společnost? Jak s tím pracuje veřejnoprávní Česká televize? Hostem 13+ byl dramaturg náboženského vysílání ČT Martin Horálek.

"Nemyslím si, že by letošní Velikonoce byly jen dozvukem těch loňských. Když sledujeme tu situaci, vidíme, že jsme se všichni za ten rok hodně naučili. Je veliký rozdíl, jak církev obecně přistupovala k médiím, zejména k novým médiím, ještě před rokem a jak s nimi pracuje nyní. (...) Bohoslužby jsou streamovány a lidé si dnes běžně nachází své oblíbené kněze, kteří jsou třeba na duhém konci republiky," popsal Horálek letošní velikonoční náladu a upozornil na další souvislosti prožívání víry v časech pandemie: "Vznikla celá řada nových v uvozovkách hvězd v církevním prostředí, samozřejmě počínaje papežem Františkem, který je jedním z mála globálních lídrů, který v dané situaci dokáže nabízet nějakou vizi. Ale myslím, že vidíme i řadu dalších zajímavých osobností, o kterých ještě před rokem mnoho lidí nevědělo."

Večerní mši na Zelený čtvrtek sloužil František v komorní společnosti v bytě kardinála Becciua, svého dlouholetého spolupracovníka na Státním sekretariátu a do minulého roku prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Giovanni Angelo Becciu loni v září odstoupil z funkcí a vzdal se kardinálských práv v souvislosti s kauzou kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. V minulých letech jsme byli na Zelený čtvrtek svědky papežových návštěv ve vězeních, u lidí na okraji společnosti, v čemž lze podle Horálka spatřit paralelu: "To, že navštívil kardinála Becciua, je veliké gesto. (...) Má veliký význam, protože lidí, kteří jsou pod nějakým trestem i v rámci církve, je mnoho. Ať už to jsou případy finančních skandálů nebo skandálů v souvislosti se sexuálním zneužíváním." Jako velmi silnou hodnotil Horálek také velkopáteční křížovou cestu, stejně jako loni přesunutou z Kolosea na prázdné Svatopetrské náměstí.

Ve světě a u široké veřejnosti pak pravidelně nejvíce rezonuje nedělní požehnání Urbi et Orbi – Městu a světu, protože se věnuje politickým a společenským tématům: "Vždycky mě znovu a znovu překvapí, kolik akcentů v tom poměrně krátkém, nicméně velmi nahuštěném textu Urbi et Orbi papež má. Kolik ukazuje situací, které jsou v nějakém ohledu mimořádné," shrnul Horálek a zopakoval některá z mezinárodních témat poselství – situaci v Jemenu, konflikt na Ukrajině nebo boj mladých lidí v Myanmaru za demokracii.

Celý rozhovor k poslechu v audioarchivu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony