D. Nerudová: Zmírnit chudobu seniorů pomůže důchodová reforma, nikoli ad hoc navýšení

Vláda se zatím nevyjádřila k návrhu na zvýšení penzí od příštího roku o 300 korun měsíčně nad rámec zákonné valorizace, na kterém se ve středu dohodly koaliční strany. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odhaduje, že toto navýšení přijde stát v prvních letech zhruba na 11 miliard korun ročně. Podle kritiků vláda nemá jasno v tom, kde na to vezme. Naším hostem byla ekonomka Danuše Nerudová, která stojí v čele Komise pro spravedlivé důchody a je rektorkou Mendelovy univerzity v Brně.
"Cestou, jak zvýšit důchody všem a spravedlivě, je provedení systémových změn, tedy důchodová reforma, nikoli toto ad hoc nesystémové navyšování," uvedla Danuše Nerudová s tím, že k navrženému navýšení postrádá informaci ministerstva financí, kde potřebnou částku ve státním rozpočtu uspoří či o jaký zdroj navýší příjmovou kapitolu. Financování z výnosu tzv. digitální daně nepokládá za reálné, protože podle ní nelze očekávat dosažení potřebné částky z tohoto zdroje. "My jsme si simulovali výnosnost té daně a skutečně se z ní nevybere více než dvě miliardy korun," řekl ekonomka a připomněla, že lze očekávat celoevropské zavedení této daně. Dodala, že v obecné rovině pokládá za správnou cestu hledat nové příjmy důchodového systému ve zdrojích tohoto typu. "Určitě se musíme zaměřit na zdaňování negativních externalit v souvislosti s životním prostředím, tedy na ekologické daně, a zcela jistě i na daň z kapitálových příjmů. Nabízí se i spojení daně z příjmů fyzických osob a odvodů na sociální zabezpečení do jedné sazby a tu přímo alokovat do důchodového systému."
Danuše Nerudová upozornila na skutečnost, že v Česku je asi 120 až 130 tisíc lidí pobírajících důchod nižší než 10 tisíc korun měsíčně, což je pod hranicí příjmové chudoby. Řešení této situace ale podle ní spočívá v reformě celého systému, mimo jiné se změněným výpočtem důchodového základu se zohledněním péče o děti. "Bohužel musím konstatovat, že důchodová reforma se zadrhla. Legislativní rada vlády řekla, že ji projedná až 1. července, tedy více než za měsíc, pro mě z nepochopitelných důvodů, byť je to téma, které se týká každého, a byť víme, že jsou důchodci pod hranicí příjmové chudoby," řekla rektorka Mendelovy univerzity a připomněla souvislosti stavu veřejných financí s prohlubujícím se deficitem státního rozpočtu: "V dubnu ministryně financí (Alena Schillerová) hovořila o tom, že vypne covidovou pomoc podnikatelům, protože ve státním rozpočtu jsou peníze jen do června. Ptám se tedy, jak je možné, že i když s tímto výdajem na penze při tvorbě státního rozpočtu nebylo počítáno, přes to všechno na něj někde zřejmě někde finance jsou, když nejsou finance na podporu podnikatelů, z nichž celá řada měla víc jak rok zavřené provozovny," podotkla Danuše Nerudová.
Celý rozhovor s ní uslyšíte v záznamu relace 13+.