Charita ČR: I v době ekonomického růstu jsou lidé vylučováni z trhu práce

Hostem středečního pořadu 13+ byla manažerka Charity Česká republika pro advokační činnost – oblast sociální Jana Klusáková Seďová. Hovořili jsme s ní o dnes vydané národní zprávě Caritas CARES, která mapuje situaci na trhu práce za rok 2021 a dopad pandemie covid-19 na skupiny osob, které jsou na něm nejvíce ohroženy, dlouhodobý problém exekucí a s ním spojené práce v šedé ekonomice.
Podtitul zprávy Vstřícnější pracovní trh - jistota, že nikdo nezůstane stranou shrnuje hlavní cíle analýzy. Charita zároveň předkládá návrhy, jak v tuzemsku i na evropské úrovni čelit chudobě.
Česko patří k zemím s nejnižší mírou nezaměstnanosti v Evropské unii. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že je vše v pořádku. Dnes uveřejněná studie ale upozorňuje, že pracovní trh u nás není přístupný všem a někteří lidé jsou z něj vylučováni. “Každý den v naší praxi vidíme, že i navzdory ekonomickému růstu, kdy se zdá, že si zaměstnání najde každý, kdo chce pracovat, jsou zde stále lidé, kteří jsou z trhu práce vyloučeni. Případně tito lidé pracují, ale za nedůstojných podmínek. Jedná se o zdravotně postižené, příslušníky etnických menšin nebo o lidi, kteří jsou předluženi. Jsou to ale i ženy. Na českém trhu práce totiž stále přetrvává velká nerovnost mezi muži a ženami,” vysvětlila ve vysílání Proglasu Jana Klusáková Seďová.
Problémem je podle ní i fakt, že na úřadech práce chybí individualizovaný přístup ke klientům, který by lidem umožnil nepadnout na dno a nezacyklit se v kruhu nezaměstnanosti, chudoby a zadluženosti, ze kterého se po určité době nedá vystoupit. “Když člověk přijde na úřad práce, tak očekává, že získá pomoc při hledání zaměstnání. Z praxe ale víme, že lidé z úřadů práce odcházejí zklamaní a demotivovaní. Proto je potřeba, aby pracovníci takovému člověku byli schopni poskytnout základní poradenství a zorientovat se v jeho situaci. Například pokud je zadlužený, aby dostal doporučení na dluhovou poradnu. Zároveň je ale nutné zlepšit i spolupráci se zaměstnavateli. protože ani mezi nimi není obraz úřadu práce moc dobrý,” přiblížila současné problémy žadatelů o práci manažerka pro advokační činnost Charity ČR.
V závěru rozhovoru Jana Klusáková Šeďová zdůraznila, že je nutné vyřešit také situaci, kdy lidé s exekučními srážkami, kteří pracují, jsou na tom výrazně hůř, než kdyby byli na sociálních dávkách: “Lidé jsou potom natlačeni do šedé ekonomiky. Statisíce Čechů jsou tak nuceni pracovat načerno, protože jinak by nebyli schopni uživit své rodiny.”
Celý rozhovor si lze poslechnout v audioarchivu Radia Proglas nebo v podcastových aplikacích.