Moravský diplomat ve vatikánských službách: Papežovu návštěvu berou v Bangui jako požehnání

Na své první diplomatické místo nastoupil po absolvování vatikánské církevní akademie P. František Staněk, který pochází z ostravsko-opavské diecéze. V relaci 13+ jsme přinesli rozhovor natočený na dálku z Bangui, hlavního města Středoafrické republiky.
V této zemi poznamenané dlouholetým vnitřním konfliktem a chudobou působí P. Staněk jako sekretář apoštolské nunciatury vedené arcibiskupem Santiagem de Witem Guzmanem, rodákem ze Španělska. "Zavolal jsem mu a on mi jen řekl, že se těší, až přijdu, a zbytek mi řekne na místě. V zásadě jsem nic moc nevěděl, samozřejmě jsem se poptal, podíval se na internet, něco mi řekli také ve Vatikánu, ale nebyla to nějaká hluboká příprava," popsal František Staněk s tím, že o vyslání do SAR se dozvěděl 1. července. "Jdete do země, kde úplně nefunguje elektřina, kde je problém s vodou, kde je velká chudoba. Jsou to věci, o kterých třeba teoreticky víte, mluví se o nich, že je potřeba se na ně připravit. Ale jak se na to připravíte? Pak jste tady na tom místě a snažíte se s tím žít tak, jak to je," uvedl sekretář nunciatury, mezi jehož úkoly patří také starost o dům vatikánského velvyslanectví.
Středoafrická republika je jedním z nejchudších států světa a svou polohou a strategickým významem zůstává na okraji zájmu vyspělých zemí, jak podle Františka Staňka dokládá i malý počet zastupitelských úřadů v Bangui. Katolická církev má ve společnosti důležité místo zejména díky aktivitám řeholních řádů, na nichž se ve velké míře podílejí misionáři. "Přinášejí vzdělání, podporu chudým a samozřejmě hlásají Krista. Církev ze zahraničí sem přináší mnoho prostředků, jak materiálních, tak lidských zdrojů," přiblížil moravský kněz a zmínil i význam cesty papeže Františka do Bangui v roce 2015. "Už jsem se setkal s několika diplomaty, kteří říkali, že tuto návštěvu by bylo třeba opakovat častěji. Jak jsem pochopil, papež sem skutečně přinesl určitý pokoj a od té doby se trochu věci začaly hýbat z našeho úhlu pohledu tím lepším směrem. Ta návštěva se tu vnímá jako velké požehnání, a to nikoli jen v církevním, ale i politicko-sociálním prostředí," dodal P. Staněk k situaci v zemi, kde operují různé křesťanské i muslimské ozbrojené skupiny a centrální vláda nekontroluje celé území.
Jak vypadá bohoslužba v kapli apoštolské nunciatury v Bangui a jak se ve Středoafrické republice daří mezináboženskému dialogu? Poslouchejte celý rozhovor v druhé části úterní relace 13+.
foto: archiv Františka Staňka (při pohledu na fotografie první zprava)