22 let v NATO: Většina Čechů vnímá členství pozitivně

Před 22 lety se Česká republika spolu s Polskem a Maďarskem stala prvním členským státem Severoatlantické aliance z postkomunistické části světa. Z výzkumu veřejného mínění agentury STEM vyplývá, že téměř sedmdesát procent Čechů vnímá členství v této vojensko-politické organizaci jako výhodné.
Podobně komentoval vstup České republiky do Aliance i bývalý předseda jejího vojenského výboru Petr Pavel: „Členstvím v NATO a v Evropské unii jsme získali zakotvení ve společenství národů, které spolu nebojuje, ale jedná, které si navzájem pomáhá a přes všechny problémy je schopno brát ohled jeden na druhého a zajistit bezpečnost a stabilitu všem svým členům.“
Přístupové listiny včetně zakládající Washingtonské smlouvy v březnu roku 1999 podepsal na Pražském hradě tehdejší prezident Václav Havel. Právě on podle generála Pavla sehrál klíčovou úlohu při vstupu do Aliance: „Jeho reputace v západním světe a především ve Spojených státech pomohla tomu, že členské země byly našemu vstupu příznivě nakloněny,“ řekl ve vysílání Radia Proglas.
Spojené státy stály v roce 1949 společně s dalšími jedenácti severoamerickými a evropskými zeměmi u zrodu Aliance. Dnes má 30 členských států. Jako poslední se v roce 2020 přidala Severní Makedonie. O členství nyní usilují Bosna a Hercegovina, Gruzie a Ukrajina.
Zdroje: nato.int, natoaktual.cz
Foto: pixabay