13+: Útok z Květné neděle není pro Indonésii typický, křesťané ale čelí jiné perzekuci

13+: Útok z Květné neděle není pro Indonésii typický, křesťané ale čelí jiné perzekuci
29. března 2021 13+ Autor: Filip Breindl

K sebevražednému útoku došlo o Květné neděli u katolického kostela v indonéském městě Makassar. Podle agentury AP přišli o život oba atentátníci, dalších 14 lidí utrpělo zranění - jednalo se o věřící odcházející z bohoslužby a strážce chrámu, kteří atentátníky na motocyklu zastavili. Indonésie je zemí s největší muslimskou komunitou na světě, ke křesťanství se hlásí méně než desetina obyvatel. V relaci 13+ jsme hovořili s indonesistou Tomášem Petrů, vědeckým pracovníkem Orientálního ústavu Akademie věd ČR a odborným asistentem Ústavu asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. 

"Tyto události se v Indonésii dějí v určitém cyklu. Naposledy to bylo v červnu 2018 v jávanském městě Surabaya, kde došlo k útoku ze strany jedné zfanatizované rodiny. Ta se ani nehlásila k žádnému hnutí a domnívám se, že i tento útok, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, je ojedinělým extrémem. Jinou věcí je každodenní situace křesťanů, kteří trpí nějakým stupněm perzekuce," hodnotí Tomáš Petrů a připomíná, že v některých východních regionech, zejména na ostrově Flores katolíci dominují, zatímco na Sumatře či Jižním Sulawesi, kde se nachází město Makassar, jsou menšinou. "Neříkám, že jsou často vystaveni  násilným útokům, ale je to taková každodenní perzekuce," vysvětluje indonesista s tím, že jde například o postoj místních autorit k výstavbě kostelů.

Indonéský prezident Joko Widodo vyzval v reakci na útok v Makassaru křesťanské obyvatele ke klidu, protože stát jim zaručí podmínky, aby se mohli modlit beze strachu. Podle Tomáše Petrů tato slova odpovídají státní strategii předcházet náboženskému fundamentalismu: "Indonéský stát a jeho bezpečnostní složky dlouhodobě potírají terorismus a násilný extrémismus velmi důsledně. Nerozpakují se před preventivními útoky, které mohou být někdy vnímány kontroverzně," popisuje Tomáš Petrů a zmiňuje zvláštní jednotku zaměřenou na potírání radikálních islamistů, která mimo jiné dopadla většinu pachatelů velkých teroristických útoků na Bali v letech 2002 a 2005. "Státní aparát dohlíží na bezpečnost a dělá maximum. Byť třeba není přímo nápomocen náboženským menšinám, snaží se eliminovat jakékoli násilí," dodává indonesista. Podle něj vláda v Jakartě v tomto ohledu přitvrdila, protože prezident Joko Widodo je nesmlouvavý i vůči zatím nenásilným islamistickým skupinám, jejichž vliv byl silný za předchozí hlavy státu Susila Bambanga Yudhoyona (prezident v letech 2004-14).

Host relace 13+ dodal, že při svých cestách do Indonésie zažil i velikonoční oslavy na převážně křesťanském ostrově Flores. "Tamní katolíci to velmi vážně prožívají a připravují se na Velikonoce. Zasáhnout je v okamžiku nejposvátnějšího křesťanského svátku je pro extrémisty důležité," uvedl Tomáš Petrů k útoku z Květné neděle.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony