13+: Ukrajina se připravuje na další ruský nápor. Papež dal najevo, že je na straně slabšího

13+: Ukrajina se připravuje na další ruský nápor. Papež dal najevo, že je na straně slabšího
7. března 2022 13+ Autor: Filip Breindl

Jak se vojensky vyvíjí konflikt Ruska s Ukrajinou? V 13+ jsme o tom hovořili s Adamem Potočňákem, analytikem Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií při brněnské Univerzitě obrany. S církevním historikem Tomášem Petráčkem jsme potom rozebrali aktuální vyjádření papeže Františka v kontextu dlouhodobých postojů Vatikánu k válečným konfliktům ve světě.

Podle Adama Potočňáka situace na Ukrajině ukazuje, že Rusku se nezdařila rychlá ofenzíva, která měla ukrajinským silám znemožnit obranu. "Ukrajina se osm let na nějakou formu konfliktu s Ruskem připravovala. Ruská strana tím, že předpokládala jiný průběh a vůbec jiný typ operace, se dopouští taktických a operačních chyb. Všechny tyto faktory vytvářejí obraz, který vidíme," řekl vojenský analytik, podle něhož lze na ruský chybný předpoklad o charakteru tažení usuzovat i z významného zastoupení branců, tedy vojáků základní služby v jednotkách na Ukrajině. Jak tedy může Rusko reagovat na úvodní neúspěch? "Víkend se nesl v atmosféře trochu méně intenzivního boje. Dá se očekávat, že tento čas Rusové využili k přeskupení sil, zkvalitnění logistiky, přísunu dalšího materiálu, vojáků, munice, a že se pokusí tu ofenzívu rozjet znovu. Vidíme, že čím dál více Rusové cílí na nevojenské, tedy civilní objekty," upozornil Adam Potočňák, podle něhož na ukrajinské straně zůstává výhoda vysoké morálky. "I Ukrajinci mají své ztráty, i jim docházejí zbraně, munice či palivo. Samozřejmě ze západních zemí proudí nějaké dodávky. Ukrajina už obdržela systémy protitankové a protiletadlové obrany, letecký benzín, různé další systémy, tisíce kusů munice. Do určité míry se také Ukrajina připravuje na další ruský nápor," uzavřel expert brněnské Univerzity obrany.

Ruský výklad o tom, že na Ukrajině jde o vojenskou operaci zaměřenou na armádní cíle, odmítl papež František, když před nedělní polední modlitbou ve Vatikánu prohlásil: "Na Ukrajině tečou potoky krve a slz. Není to vojenská operace, ale válka, která vede ke smrti, zkáze a utrpení." Dodal, že na Ukrajině jsou kuriální kardinálové Konrad Krajewski a Michael Czerny, aby pomáhali, ale také svědčili o šílenství a krutosti války. "V celkovém protiválečném nasazení jde František určitě ve šlépějích svých předchůdců. Co je v jeho případě výjimečné, že nedbá na diplomatické předpisy a dělá věci nad jejich rámec," řekl v 13+ církevní historik Tomáš Petráček. Jako příklad takového jednání uvedl nedávnou papežovu návštěvu ruské ambasády u Svatého stolce nebo gesto líbání nohou při mírovém jednání se znesvářenými představiteli Jižního Súdánu. Značný osobní Františkův zájem je patrný i ve vyslání svých "nejdůležitějších a nejdůvěryhodnějších spolupracovníků" na Ukrajinu, zmínil Tomáš Petráček. "To je jasný projev diplomatické podpory, zároveň tam evidentně mají povzbudit místní obyvatele a také sondovat situaci a připravit konkrétní humanitární pomoc," poznamenal s připomínkou pozic, které kardinálové Krajewski a Czerny ve Vatikánu zastávají. Podle Tomáše Petráčka ale není pravděpodobné, že by se papež stal přímým prostředníkem dialogu mezi Moskvou a Kyjevem: "Myslím, že papež František nevidí roli Svatého stolce a Vatikánu jako hráče v různých diplomatických konfliktech a hrách, ale jako morální a prorockou sílu, která pojmenovává věci tak, jak jsou, a jednoznačně se staví na stranu slabšího a toho, komu je ubližováno. Tyto dvě role se úplně spojit nedají."

Záznam obou rozhovorů najdete v audioarchivu na webu Radia Proglas a v podcastových aplikacích

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony