13+ o Světovém dni prarodičů a seniorů

13+ o Světovém dni prarodičů a seniorů
23. července 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem pátečního pořadu 13+ byla Kateřina Brzáková Beksová z Katedry sociálních studií a speciální pedagogiky Technické univerzity v Liberci. Hovořili jsme s ní o vztahu současné společnosti ke stáří a lidem v seniorském věku.

Papež František na tuto neděli vyhlásil první ročník Světového dne prarodičů a seniorů. Podle Kateřiny Brzákové Beksové, která je mimo jiné autorkou knihy Geriatrická problematika v pastorální péči, se jedná o důležitou iniciativu, která by měla vést k tomu, aby se o stáří ve společnosti více mluvilo. 

Ve vysílání Proglasu upozornila na to, že v české společnosti je stáří silně institucionalizované. “Ve srovnání s jinými státy u nás stárne velmi vysoké množství lidí v různých zařízeních. Pochopitelně jsou rodiny, pro které se jedná o jediné východisko a své příbuzné i v domovech seniorů pravidelně navštěvují a integrují je do svého života. Přesto je ale největší bolestí naší společnosti osamělé stáří. Často senioři mluví o tom, že už nechtějí žít, protože pro ostatní představují jen přítěž a překážejí jim,” uvedla Brzáková Beksová.

Těmto problémům je podle ní nutné předcházet změnou výchovného modelu, který povede děti k tomu, aby seniory zahrnovaly do svých životů. “Pokud budu vycházet ze současných rozhovorů, které provádím v rámci svého aktuálního výzkumu zaměřeného na studenty, kteří byli v pracovní povinnosti a nejčastěji pomáhali v domovech pro seniory, ukazuje se, že mladí lidé s nimi nemají předchozí zkušenost. Ve společnosti totiž dnes převládá pocit, že pokud se budou starat o příbuzného v seniorském věku, vezme jim to čas, energii a peníze. S tím ale nemohu souhlasit. Domnívám se, že člověk by měl svým prarodičům oplatit péči, kterou mu oni dříve věnovali,” uvedla v pořadu 13+ Kateřina Brzáková Beksová z Technické univerzity v Liberci.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioarchivu Radia Proglas.

Foto: Pixabay

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony