13+: O situaci v nemocnicích a studentech hlídajících děti

V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo téměř 130 tisíc a zemřelo přes 1100 lidí. Podle údajů deníku The New York Times je Česká republika podle počtu úmrtí na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden na sedmém místě ve světě. Ráno vstoupilo v platnost další mimořádné opatření vlády, která také dnes schválila další kompenzace pro postižené.
Od dnešního rána musejí být zavřené restaurace, bary a kluby, které do včerejšího dne zůstávaly otevřené, a to až do 20 hodin. Podle nového ustanovení si lidé ale mohou do této doby pokrmy koupit ve výdejových okénkách. Nově se také nesmí shromažďovat více než šest osob ani pít alkohol na veřejně přístupných místech. Od dnešního dne se žáci a studenti učí pouze distančně. Výjimku z mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví proti koronavirové epidemii mají pouze školy mateřské a speciální. Vláda schválila nařízení, které tuto situaci mají kompenzovat. Podnikatelé, kteří mají kvůli opatřením zavřené nebo omezené provozy, budou moci žádat za 3. kvartál o příspěvek na komerční nájemné. Umělci a podnikatelé v kultuře budou moci žádat o dotaci v pokračování programu Covid – kultura. Podobné kompenzace vláda schválila i pro zájezdové dopravce a organizátory sportovních akcí. Zdravotnickým zařízením vycházejí vstříc nařízení o pracovních povinnostech studentů lékařských fakult, potažmo pedagogických SŠ a VŠ, kteří mají pomoci s hlídáním dětí zdravotních sester a dalších pracovníků v první linii.
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně na jaře sama zprovoznila hlídání pro děti zaměstnanců ve vlastních prostorách. "Jednalo se převážně o menší děti, s kterými si dobrovolníci hráli, a naši lidé se mohli věnovat své práci. Nyní je situace jiná, prostory pro malé děti připravujeme, ale mateřské školy zůstávají otevřené. Jedná se tedy spíše o žáky z 1. stupně ZŠ, kteří nemohou být sami doma. Pro tyto případy vyčlenily město Brno a Jihomoravský kraj školy právě pro tyto děti. Zájem momentálně zjišťujeme," řekla Proglasu tisková mluvčí FNUSA Dana Lipovská, která zmínila i pomoc mediků na odběrových místech a ošetřovatelských pozicích. "Beru to jako skvělou zkušenost," řekla v relaci Proglasu skautka a studentka 5. ročníku učitelství pro 1. stupeň z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Monika Merglová, která právě s hlídáním dětí pracovníků IZS pomáhala. "Z počátku jsme si mysleli, že půjde jen o krátkodobou záležitost, 14 dní, tak jsme si s dětmi převážně hráli, poté ale došlo i na plnění domácích úkolů ze školy a tvorbu kolektivu," vysvětlila.
"Zdravotní sestry dlouhodobě trápí jejich nízký počet a musí dlouhodobě sloužit intenzivněji a práce je stále náročnější. Nová opatření a celá pandemie situaci ještě více ztěžuje ", uvedla ve vysílání Proglasu prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová a vyzvala k dodržování 3R (roušky - rozestupy - mytí rukou) a nezneužívání a nadužívání zdravotnického systému.
Rozhovor si můžete poslechnout na následujícím odkazu.