13+ O situaci v Etiopii

19. listopadu 2020 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Od začátku listopadu probíhají v severní Etiopii boje mezi federální armádou a jednotkami Tigrajské lidové osvobozenecké fronty. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odešlo před boji do Súdánu na 30 000 lidí. 

Centrální vláda premiéra Abiyho Ahmeda ohlásila započetí rozhodující ofenzívy, naopak tigrajské vedení tvrdí, že se nevzdá. Premiér tvrdí, že v Tigraji potlačuje ozbrojenou vzpouru, protivníci ho viní z cíleného útlaku etnika V relaci 13+ situaci okomentoval politolog Martin Schmiedl z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

„Současná eskalace konfliktu je výsledkem déletrvajícího napětí mezi oběma stranami. Původně hnutí TPLF bylo vůdčí stranou koalice EPRDF, kterou po svém nástupu premiér rozpustil. Do nového seskupení TPLF nevstoupila a začaly konflikty,“ řekl politolog o počátku problému této lidnaté, etnicky rozmanité, ale politicky poměrně nestabilní země. Když předloni nastoupil premiér Ahmed, měl velmi příznivou reputaci, loni získal Nobelovu cenu za mír díky usmíření se sousední Eritreou. „Společnost se tehdy opravdu začala otevírat, ale mnoho problémů zůstávalo na pozadí, neřešených. Objevovaly se různé etno-regionální požadavky a začalo růst napětí. Náboženství ale v tomto konfliktu roli nehraje, potencionálně by mohlo hrát nějakou roli prostředníka pro vyjednávání, ale to bude velmi složité,“ přiblížil Martin Schmiedl z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Vzhledem k odpojení Tigraje od internetu jsou podle našeho hosta informace velmi omezené. Další postřehy k možnému vývoji situace zazněly v druhé části čtvrteční relace, kterou si můžete poslechnout z audioarchivu.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony