13+: O postoji českých biskupů ke krizi v Radě České televize

Radní České televize Haně Lipovské, kterou loni do funkce nominovala Česká biskupská konference, jejímu mnohými kritizovanému působení v Radě ČT a postoji českých biskupů k němu jsme věnovali nejnovější vydání pořadu 13+. O tématu jsme diskutovali s mediálním poradcem kardinála Dominika Duky P. Štěpánem Robem a publicistou Jiřím Zajícem, který byl sám mezi lety 1992-2000 členem Rady ČT.
Členka Rady Hana Lipovská vyvolává od svého navržení na tuto pozici Českou biskupskou konferencí diskuze. Proti její nominaci, kterou prosadil tehdejší předseda ČBK Dominik Duka, již loni v zimě protestovali například senátoři či zástupci České křesťanské akademie. ČBK přesto nominaci nestáhla a Lipovská byla v květnu do orgánu zvolena poslanci. Když v listopadu významně přispěla k odvolání dozorčí komise, což pro některé znamenalo signál, že nezávislost veřejnoprávního média se začíná otřásat, ČBK, do jejíhož čela se mezitím dostal arcibiskup Jan Graubner, na to reagovala prohlášením, že Lipovská je pouze nominantkou biskupů, čímž jejich zodpovědnost končí a ti nemíní její názory komentovat. Situace kolem Lipovské se znovu vyostřila letos v dubnu, kdy obvinila generálního ředitele ČT ze střetu zájmů. V reakci na to se na Graubnera obrátilo několik osobností z prostředí katolické církve, mezi nimiž byl i publicista Jiří Zajíc, s žádostí, aby ČBK dále nemlčela a k situaci se vyjádřila. 12. května pak Jan Graubner oznámil, že Lipovskou vyzval k rezignaci na členství v Radě. Na to však reagoval Dominik Duka, který se Lipovské zastal s tím, že za její nominací do Rady ČT pevně stojí.
Na otázku, zda je Česká biskupská konference zodpovědná za současnou vyhrocenou situaci v České televizi, Štěpán Rob řekl: „Domnívám se, že je to odpovědnost Parlamentu ČR, který nominantku z devadesáti dalších zvolil nejvyšším počtem hlasů. Také ze zákona je Rada ČT zodpovědná zásadně a jenom Parlamentu České republiky." Jiří Zajíc naopak uvedl: „Morální zodpovědnost je samozřejmě na tom, kdo ji navrhoval, tedy České biskupské konferenci. (…) Ta zodpovědnost se bohužel nedá odpárat.“
Podle Roba byla Lipovská biskupy vybrána pouze na základě své ekonomické erudice. Řekl, že je vhodnou kandidátkou proto, že „Rada má především na starosti rozpočet ČT a ekonomickou uzávěrku. Mně v podstatě taky nekonvenují její politické názory či paní Bobošíková, se kterou se stýká. Myslím ale, že máme svobodu stýkat se s kýmkoliv. Jsem-li demokrat, tak ať zaznívají i jiné ideologické názory, střet názorů je v pořádku. Její práce je ale ekonomická a v tomto smyslu je dobře, že jedna patnáctina Rady je odborná.“ S tím vyjádřil zásadní nesouhlas Jiří Zajíc, který namítl: „V tom ale není jádro problému. Nejde o to, že by paní Lipovská byla morálně nevhodná nebo nebyla dobrá ekonomka. Problém je v tom, že si počíná způsobem, který Radě vůbec neumožňuje konstruktivně napomáhat tomu, aby Česká televize vysílala dobře. Jestliže osobně útočí na generálního ředitele, tak on se nutně musí zablokovat a Rada ČT přes hlavu generálního ředitele nemůže nic prosadit (...). My byli vůči Ivu Mathému (někdejší generální ředitel ČT, pozn. red.) někdy velmi kritičtí, ale ve snu by nás nenapadlo napadat ho osobně za nějaké věci. Argumenty jsme hledali společnou cestu, což ale vyžaduje, že si partnera vážím a nepředpokládám automaticky, že je to pacholek, které ho je co chvíli třeba praštit přes prsty. Vůbec nejde o názory, ale styl, jakým to vykonává, a ten je špatný."
Zajíc zároveň vyzdvihl prohlášení předsedy ČBK Jana Graubnera z minulého týdne, který vyjádřil lítost nad tím, že ČBK Lipovskou nominovala a oznámil, že ji vyzval k rezignaci: „Reakce arcibiskupa Jana Graubnera je velice uvážlivá, moudrá a statečná. Aspoň mnohým dojde, že to není jen politická záležitost, ale že i předseda ČBK nahlédl, že toto není způsob jednání, který by byl přiměřený k podpoře ČT,“ uvedl Jiří Zajíc.
Štěpán Rob je oproti tomu názoru, že arcibiskup Graubner byl ke svému vyjádření „dotlačen“. „Je to jeho názor, ne celé biskupské konference. Pan arcibiskup byl pod tlakem, je to určitá názorová pluralita. Je dobře, že se mezi biskupy vede, to je v pořádku,“ řekl. Zdůraznil, že kardinál Dominik Duka za Lipovskou naopak stojí. Její činnost v Radě podle Roba Českou televizi nijak neohrožuje: „Je tam patnáct členů, to je jedna patnáctina. Stanovisko Rady ČT řídí předseda a tři místopředsedové. Nechápu, jak může jeden hlas Českou televizi destabilizovat. Nakolik si Petra Dvořáka velmi vážím, tak je nesmysl, aby veřejnoprávní médium stálo na osobnosti jednoho člověka.“ Podle Jiřího Zajíce je ovšem vliv Lipovské mnohem silnější: "Ona je ale mluvčí celé té skupiny, která jde generálnímu řediteli po krku. Vyměnit generálního ředitele znamená tu instituci zásadně destabilizovat. Já jsem to zažil v roce 2000, kdy v důsledku opoziční smlouvy došlo k výměně ředitele a Česká televize se z toho vzpamatovávala deset let," řekl.
Co si Jiří Zajíc myslí o Dukově podpoře Haně Lipovské? Přiměje ji kritika ze strany předsedy ČBK k rezignaci? A za koho Dominik Duka podle Štěpána Roba nyní mluví, když již katolickým biskupům nepředsedá? Uslyšíte v záznamu celé debaty, který najdete v audioarchivu.
Ilustrace: Česká televize_logo