13+ o neštěstí u hory Meron - J. Szántó o ultraortodoxní komunitě Izraele

Za jednu z nejtragičtějších civilních katastrof v historii Izraele označuje agentura AP noční neštěstí z židovského poutního místa na úpatí hory Meron nedaleko libanonských hranic. Při oslavě svátku lag ba-omer u hrobu rabína a mystika 2. století Šimona bar Jochaje přišlo o život po zhroucení tribuny a následné tlačenici nejméně 44 lidí, zraněných je kolem 150. Širší souvislosti této události, zejména okolnosti života ultraortodoxní židovské komunity, rozebral bývalý blízkovýchodní zpravodaj České televize a autor publikací o současném Izraeli a Palestině Jakub Szántó.
"Tento svátek je téměř výhradně slaven pouze aškenázskou ultraortodoxní komunitou. Všechny izraelské děti mají v tento den volno, ale takto masivní způsob oslavování se omezuje pouze na ultraortodoxní menšinu," vysvětluje Jakub Szántó k shromáždění u hory Meron. Ve vysílání také objasnil původ a charakter svátku, který nepatří do skupiny hlavních židovských svátků a vztahuje se k Talmudu, nikoli Tóře.
Ultraortodoxní komunita tvoří zhruba osmi až desetiprocentní menšinu v izraelské populaci, jde tedy o statisíce lidí. "Je to výrazná komunita, která žije v souladu s Tórou a velmi přísným ultraortodoxním způsobem životního stylu. Během prvního a druhého lockdownu příslušníci ultraortodoxní menšiny velmi často ignorovali různá omezení. Také proto se mezi nimi objevovalo více případů nákazy než v ostatní, řekněme poněkud sekularizovanější společnosti," poznamenal Jakub Szántó s tím, že konání dnešního shromáždění poutníků - podle jeho slov izraelskými úřady spíše tolerovaného než povoleného - umožnila vysoká proočkovanost populace proti covidu-19, která se týká i ultraortodoxní komunity. Na ni se v Izraeli vztahují některá zvláštní pravidla, například zproštění povinné vojenské služby. "Existují spory mezi sekulárnější částí izraelské společnosti, především moderními sionisty zejména z oblasti Tel-Avivu, a oblastmi, kde žije ultraortodoxní menšina, převážně například v Jeruzalémě, kam přichází velká část sociální pomoci. Řada sporných bodů tam bezpochyby je a možná v důsledku této obrovské tragédie možná dojde k rozpornému konání nebo minimálně prohlášením z obou stran," popisuje bývalý blízkovýchodní zpravodaj České televize.
Jakou roli hraje ultraortodoxní menšina v izraelské politice a při aktuálním sestavování vládní koalice? Ovlivní dnešní neštěstí průběh Velikonoc, k jejichž oslavě podle východního kalendáře se chystá velká část křesťanů ve Svaté zemi? Poslechněte si celý rozhovor s Jakubem Szántó v relaci 13+.
ilustrační foto: archiv