13+: Důvěra, empatie, naslouchání. Na pomoc obětem zneužívání v církvi

13+: Důvěra, empatie, naslouchání. Na pomoc obětem zneužívání v církvi
16. června 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Nejen v souvislosti se současnou medializací případů sexuálního zneužívání v katolické církvi v Česku jsme v relaci 13+ otevřeli toto téma. Představili jsme iniciativu Někdo ti uvěří, mluvčí České biskupské konference (ČBK) uvedla bilanci kontaktního místa pro oběti zneužívání, zaznělo také vyjádření jezuity Hanse Zollnera, který vede Centrum pro ochranu dětí při Papežské univerzitě Gregoriana v Římě. Provázel nás konkrétní příběh zneužívání v církevním prostředí.

"Osobně mi záleželo na tom, aby se po nahlášení, co se stalo a jak se to stalo, ten případ otevřel po církevní linii, nejen v trestně-právní rovině. Dodnes se tak nestalo," řekl Proglasu muž, jehož totožnost redakce zná. Popsal, že prožitá zkušenost se po letech vrátila ve formě zdravotních potíží a záležitost řeší s lékaři, terapeutem, duchovním, i v rovině právních konzultací. Podle svých slov se v žádném z těchto aspektů nedočkal pomoci poté, co se obrátil na kontaktní centrum zřízené ČBK a řeholními řády v ČR. "Došel jsem do bodu, že s kontaktním centrem nevzniklo nic, co by pozitivně posunulo řešení mého případu," uvedl.

Podle mluvčí ČBK Moniky Klimentové za dva roky, kdy kontaktní centrum funguje, se dovolalo asi 30 osob a dalších asi 50 se na pracovníky obrátilo prostřednictvím webového formuláře. "Co víme od pracovníků kontaktního místa, byly poskytnuty kontakty na terapeuty a další poradenství necelé desítce lidí, kteří se na centrum obrátili," uvedla mluvčí s tím, že ostatní volající o další pomoc nepožádali. "Běžný postup je ten, že někdo zavolá na kontaktní místo, tam ho někdo vyslechne, věnuje se mu, zjistí, jaké jsou jeho potřeby. Společně hledají další pomoc, kterou by ten volající konkrétně potřeboval," dodala s tím, že součástí systému jsou terapeuti či právníci poskytující své služby zdarma. K uvedené výpovědi o tom, že telefonát na kontaktní místo nevedl k žádnému posunu, Monika Klimentová poznamenala, že nezná detaily jednotlivých případů. "Možná došlo jen k nějakému nedorozumění. Jsem přesvědčena, že pracovníci kontaktního místa udělají vše pro to, aby mu dále pomohli a případ se pokusili řešit. Chápu, že je to běh na dlouhou trať a není to jednoduché, ale chtěla bych všechny motivovat, aby se nebáli a zavolali. To místo je zde pro ty lidi, aby jim pomohlo." 

Za špatně fungující pokládá systém kontaktního místa Jiří Kylar, předseda spolku Někdo ti uvěří, jehož záměrem je pomoc konkrétním obětem a jejich propojení s odborníky, ale také obecná osvěta o problematice zneužívání. "Vzniklo to z toho důvodu, že jsme viděli velkou neschopnost ze strany české katolické církve pomáhat obětem," uvedl Jiří Kylar s tím, že věří v budoucí propojení této iniciativy s církevními strukturami, aby se zvětšil dosah nabídnuté pomoci. "Jde jenom o to, aby naši katoličtí představitelé pochopili, že náš spolek nevznikl jako boj s církví, ale právě proto, aby pomáhal. Ne aby bojoval."   

Záznam relace 13+ najdete v audioarchivu Radia Proglas

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony