1. leden 2022 a jeho očekávané události

1. leden 2022 a jeho očekávané události
1. ledna 2022 Události, Vánoce Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí v první lednový den, který je podle rozhodnutí papeže Pavla VI. Světový den míru. Zároveň je slavnost Matky Boží Panny Marie. První leden je i státním svátkem - Dnem obnovy samostatného českého státu.

Papež František bude o dnešní Slavnosti Matky Boží Panny Marie, kdy zároveň slavíme 55. Světový den míru, v 10 hodin celebrovat mši svatou ve vatikánské bazilice. Přenášet ji bude TV Noe, stejně jako polední modlitbu. 

Katedrála svatého Jiří v Kapském městě v Jihoafrické republice bude od 10 hodin místního času (9 hodin středoevropského) hostit pohřební bohoslužbu emeritního anglikánského arcibiskupa a nositele Nobelovy ceny za mír Desmonda Tutua. Bojovník proti apartheidu [aparthejdu] a potlačování práv menšin zemřel 26. prosince, bylo mu 90 let. 

Ve 13 hodin novoroční projev přednese předseda Senátu Miloš Vystrčil a ve 20 hodin pak premiér Petr Fiala. Obojí je možné sledovat prostřednictvím veřejnoprávních médií. 

Začíná 22. ročník Tříkrálové sbírky, kterou pořádá Charita Česká republika. 

Zvyšuje se minimální mzda o tisíc korun na 16.200 Kč.

Součástí novorozeneckého screeningu je od letoška vyšetření na spinální svalovou atrofii. Otevírá se i pilotní projekt screeningu rakoviny plic. Vyšetřováni budou lidé v riziku, zejména dlouhodobí kuřáci. Podobně už se lidé v určitém věku vyšetřují kvůli riziku rakoviny prsu, děložního hrdla a tlustého střeva a konečníku.

Nabývá účinnosti novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, podle které se rozšíří okruh rodin lidí s poruchou autistického spektra. Mohou žádat o příspěvek na pořízení auta. 

Účinnosti nabývá i novela, podle které mimo jiné získají policisté, celníci a také obecní strážníci právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s neuhrazeným dluhem na pokutách za dřívější dopravní přestupky.

Změny dostává i zákon o elektronických komunikacích. Mobilním operátorům ukládá povinnost rozesílat bezplatně klientům varovné zprávy v případě ohrožení. Umožní také zasílat na tísňové linky 112, 150 a 158  textové zprávy.

Mění se ceník jízdného v Dopravním podniku měst Mostu a Litvínova. Základní jízdenka zdraží ze 17 na 20 korun. Cestující i letos musí počítat s výlukou při jízdě mezi oběma městy, rekonstrukce tramvajové trati potrvá celý rok.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony