Rokycany: Modlitebník – Křížová cesta totality

Dovolujeme si Vás pozvat na nový audiovizuální projekt k připomenutí 30. výročí listopadu 1989 Modlitebník – Křížová cesta totality. Uměleckým ztvárněním můžeme výstižně poukazovat na nebezpečí všech totalitních režimů a úskalí životních osudů, které se dají symbolicky přirovnat k osobitým křížovým cestám. Jak se svoji svobodou naložíme a jak o ni budeme pečovat? Nechte se inspirovat.
Rubriky: Plzeňský kraj
Datum: 9. listopadu 2019 od 18:00 do 20:00
Místo: Evangelický kostel v Rokycanech, Jeremiášova 481
Malíř a architekt Michail Ščigol namaloval cyklus obrazů Křížová cesta totality již v roce 2009. Námětem všech obrazů následující výstavy Zpráva o akci K se staly události noci ze 13. na 14. dubna 1950, kdy StB provedla zábor všech mužských klášterů v zemi. Brzy nato byly uzavřeny i kláštery ženské. Tuto akci provázely vykonstruované politické procesy s členy a představiteli církve. Útoky na svobodu a víru mířily na zásadní hodnoty naší společnosti.
Básnířka, spisovatelka a scénáristka Martina Komárková k jednotlivým zastavením křížové cesty napsala neuvěřitelně niterné, nedogmatické a působivé básně. Výtvarník Ondřej Klos potom vytvořil koláže, které společně s obrazy Michaila Ščigola ilustrovaly ojedinělé a originální vydání celé básnické sbírky Modlitebník.
Letos na jaře se s knížkou seznámila Lenka Němečková, sepsala koncepci projektu a požádala nadějného mladého skladatele, který vystupuje pod pseudonymem Hans Karlsen, zda by básně nezhudebnil. Jakmile byla partitura na světě, stačilo už jen oslovit vhodné interprety, aby mohla být skladba provedena. Do projektu se tak zapojily uznávaná zpěvačka Martina Bauerová a výborná violoncellistka Sylva Jablonská. K hudebnímu cyklu pak ještě Ondřej Klos připravil videoprojekci s jeho kolážemi ze sbírky Modlitebník a obrazy Michaila Ščigola.
Michail Ščigol – malíř a architekt
Vystudoval kyjevskou Národní univerzitu stavebnictví a architektury a nástavbu urbanistiky Vysoké školy architektury v Moskvě. Už v té době se soustavně věnoval architektuře, sochařství a malbě. Od roku 1969 pořádá samostatné výstavy po celém světě. Na jaře roku 1990 přišel do České republiky a v roce 1993 byl přijat do Unie výtvarných umělců ČR. Je členem International Association of Art UNESCO. Tvoří rozsáhlé cykly, ve kterých spojuje moderní umění západu s byzantskou kulturou východních Slovanů. Ve svém díle vychází z evropského expresionismu a pro jeho malované příběhy je typická nadsázka, prvky jemné sebeironie i grotesky. Je držitelem cen Oskar za lidskost (ČR 1997) a Ceny Andyho Warhola (SK 2007). Vydal několik autorských publikací.
Martina Komárková – básnířka, spisovatelka, scénáristka
Vystudovala bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Její básnická tvorba vychází v časopisech, knižně a byla i zpracována Českým rozhlasem. Napsala desítky prozaických a básnických textů pro děti. Je držitelkou výroční ceny Albatrosu a vyhrála i několik scénáristických soutěží (scénáře k filmům a divadelní hře). Je autorkou večerníčku Velká dobrodružství malého tarbíka a pro Českou televizi vytváří i další pořady a cykly (např. Catch me! – výuka angličtiny; Jmenuji se… - o dětech azylantů v ČR). Dlouhodobě spolupracuje také s TV Nova.
Hans Karlsen (Jan Kubala) - skladatel a hudebník
Po studiu na gymnáziu v Ostravě vystudoval sbormistrovství na Církevní konzervatoři v Opavě a poté kompozici na JAMU v Brně, kde zároveň pracoval jako mistr zvuku v divadle Husa na Provázku. Aktivně vystupoval s kapelou FiHa, Václavem Neckářem či zpěvačkou a herečkou Evou Vrbkovou a zpěvačkou Sabinou Vackovou, se kterou nahrál řadu skladeb. Aktuálně se věnuje skladbě a pracuje jako mistr zvuku v Národním divadle v Praze.
Martina Bauerová - zpěvačka
Absolventka Pražské konzervatoře. Účastnila se mnoha zahraničních pěveckých kurzů a ještě během studia získala stipendium Českého hudebního fondu. Mnoho let účinkovala jako sólistka Národního divadla Praha a jako host zahraničních divadel: Teatro Nacionál de S.Carlos (Lisabon),Teatro Real (Madrid), Teatro Massimo Bellini (Catánie- Sicílie), Royal Opera House Covent Garden (Londýn). Často spolupracovala se Symfonickým orchestrem BBC v Londýně( například v rámci festivalu Proms v Royal Albert Hall, nebo nahrávala pro Deutsche grammophon opery L.Janáčka). V současné době se věnuje koncertní a pedagogické činnosti.
Sylva Jablonská – violoncellistka
Hru na violoncello studovala nejprve na konzervatoři a následně na Akademii múzických umění. Ještě během studií se zúčastnila několika mezinárodních interpretačních kurzů, vystupovala sólově i s orchestry, mezi jinými i v italském Pergine při festivalu Pergine Spettacolo Aperto, později také s italským Orchestra internazionale d'Italia. Byla členkou Pražské komorní filharmonie, pravidelně spolupracuje s Českým národním symfonickým orchestrem a dalšími tělesy, aktivně se věnuje komorní hudbě. Vyučuje na Univerzitě Severní Karolíny, působí též v produkci české hudební agentury Czechconcert.
„..hledal jsem malířský klíč, jak ztvárnit citové ovzduší té doby plné úzkosti, stesku, bezbrannosti i nejistoty, a přesto i křehké naděje na změny. Za jakékoliv totality prochází totiž křížovou cestou celý národ. Trpí ti, kteří jsou souzeni a ve vězení, trpí pronásledovaní a trpí rodiny, příbuzní a přátelé, svým způsobem i ti, kteří jsou zdánlivě mimo osu zloby. Oběti jsou na všech stranách…“ Michail Ščigol
„Protože každý z nás prochází vlastní křížovou cestou. Jednotlivá zastavení – pochybnosti, utrpení, nutnosti, volby, pády, naděje i víra ve smysl toho, co se děje s námi i v nás, prožívá každý ve svém životě. Ať je jakýkoli, kdekoli a kdykoli. Křížová cesta je pro každého individuální a pro všechny společná. Modlitebník je knížka přání, abychom na ní obstáli.“ Martina Komárková