Brněnská vzpomínka na Antonína Přidala

Brněnská vzpomínka na Antonína Přidala

Brněnský Dům umění bude ve čtvrtek 7. 2. hostit vzpomínkový večer „Lásky a lijavce“ věnovaný Antonínu Přidalovi. Na básníka, spisovatele, publicistu, překladatele a vysokoškolského pedagoga zde od 18 hodin vzpomenou Olga Jeřábková, Sylvie Richterová, František Mikš, Miroslav Plešák, Miloš Štědroň a Milan Uhde. Přidalovy básně zazní v interpretaci Františka Derflera.

Hlavní rubrika: Jihomoravský kraj
Rubriky: Jihomoravský kraj
Datum: 7. února 2019
Místo: Dům umění
Organizátor: Dům umění

brno vzpominka pridal 2019

Antonín Přidal se narodil 13. října 1935 v Prostějově. Po studiu anglistiky a hispanistiky na filozofické fakultě v Brně pracoval v 60. letech v literárně-dramatické redakci Československého rozhlasu. V 70. a 80. letech se převážně věnoval překládání „na zapřenou“, s vypůjčenými krycími jmény. Vedle Knihy nesmyslů Eduarda Leara je asi nejproslulejším Přidalovým překladem humoristická kniha Lea Rostena Pan Kaplan má stále třídu rád. Překládal také knihy Garcíi Lorky, Johna Updikea nebo Josepha Hellera. Od 90. let působil na JAMU v ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky. Začal také spolupracovat s Českou televizí – moderoval pořady Z očí do očí či Klub Netopýr.

Antonín Přidal je autorem básnických sbírek a řady divadelních, rozhlasových a televizních her – Pěnkava s Loutnou, Komedie s Quijotem, Políček č. 111, Elektrický nůž a jiné. V roce 2011 mu vyšel výbor textů z rozhlasového cyklu Potulky knihami a časem. Jeho posledním dílem byla před dvěma lety básnická sbírka Zpovědi a odposlechy. V roce 1998 obdržel novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. V roce 2007 mu byla udělena Státní cena za překladatelské dílo. Zemřel na začátku února roku 2017.

NyníStřípek poezie
Skladba: Jubilate - Sláva buď Otci; Autor: Händel Georg Friedrich; Dirigent: Preston Simon; Sóla: Kirkby Emma, Nelson Judite, Brett Charles, Elliot Paul, Covey Rogers,Thomas David - zpěv; Soubor: Sbor katedrály v Oxfordu, The academy of ancient music
13:00Hudební siesta - 2. část
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Sváteční pohádka
14:30Třikrát z Proglasu
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony