Poznámka: Už bychom měli být dál

Poznámka: Už bychom měli být dál
9. července 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

Není to druhá vlna, pouze lokální ohniska, která máme pod kontrolou, rozhánějí oficiální místa obavy kolem posledního růstu případů covid-19 v České republice. Ačkoli počet aktuálně nakažených není daleko od prozatímního maxima 11. dubna, lze s ohledem na okolnosti skutečně zachovat klid, pokud jde o samotný medicínský aspekt celé záležitosti. Pokud jde o schopnost oficiálních míst účinně na současný vývoj reagovat, mnoho důvodů k optimismu nelze vidět, jak naznačila i dnešní mimořádná schůze poslanců.

Značná část vystoupení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha trochu ustrnula v minulých měsících, kdy bylo v pořádku kritiky upozornit na skutečnost, že situace je nová, vyvíjí se překotně a reakce se těžko může obejít bez chyb. To platilo v březnu a dubnu, teď máme červenec a jsme v situaci, kterou odborníci předvídali - že celoplošná nákaza zeslábne a projeví se v lokálních ohniscích. Tápání kolem toho, jak zajistit místní navýšení testovacích kapacit, naznačují absenci celkové strategie pro podobné situace. S každým dnem od začátku pandemie je přitom nepřipravenost méně a méně omluvitelná, nemluvě o dosti sporném počínání státu jako vlastníka těžební společnosti OKD, v jejíž dolech se nákaza šířila.

K tomu se přidává ještě jeden aspekt, který nesvědčí o velkém poučení vlády z první vlny epidemie, naštěstí v méně závažné, byť ne zcela nepodstatné záležitosti. Kdo si ještě pamatuje výlevy premiéra Andreje Babiše z tiskových konferencí v počátcích krize, musí uznat, že komunikace se zlepšila značně, není ale zcela oproštěna od minulých nešvarů (nechme trochu stranou poslední Babišův komunikační úlet se svedením všeho na hygieniky, což vyznělo zvláštně v konfrontaci s dřívějšími slovy o tom, jak za vše on osobně odpovídá). Také dnes ve sněmovně se na legitimní otázky, které pokládá nejen opozice, ale i místopředseda sněmovny a karvinský exprimátor Tomáš Hanzel (ČSSD) nebo poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), namísto věcné odpovědi, třeba s přiznáním chyby, nabízejí v lepším případě neurčité floskule, v horším nějaká drobná nepravda či podsuv (viz Vojtěchova slova o tom, že chytrá karanténa neznamená, že nákaza zcela zmizí - to snad někdo soudný očekával?). Některé z těchto argumentačních nečistot (o neukázněné veřejnosti) začaly v mediálním prostředí žít svým životem v podobě už skutečného faulu, jako jsou titulky typu "Karviná nám brání v cestě k moři". 

Není žádná ostuda, že stále hledáme způsob, jak šíření koronaviru bránit v nejvyšší možné míře, a není úplně fér teď vytahovat některá čísla z blízkého zahraničí - iluze o českém premiantství snad už vzala za své. Bylo by ale žádoucí, kdybychom odložili i některé další průvodní jevy z počátku krize a nesli s sebou pouze zkušenost, z níž jsme se poučili.

Filip Breindl

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony