Velehradská pouť: Půl miliónu korun pro lidi v nouzi po koronakrizi

Velehradská pouť: Půl miliónu korun pro lidi v nouzi po koronakrizi
5. července 2020 Události Autor: Filip Breindl

Skoro půl miliónu korun pro Charitu ČR vynesl benefiční Koncert lidí dobré vůle, který se tradičně konal v předvečer národní cyrilometodějské pouti před velehradskou bazilikou. Kvůli opatření proti šíření koronaviru tentokrát do areálu směli jen předem registrovaní návštěvníci a pozvaní hosté včetně zdravotníků a záchranářů, kteří se v minulých měsících podíleli na pomoci lidem zasaženým nákazou covid-19. Program na Velehradě vyvrcholil dnešní slavnostní mší, po které Česká biskupská konference udělila své ceny.

Získali je zakladatelka mezinárodního festivalu současného umění s duchovním zaměřením Forfest Zdeňka Vaculovičová, spoluzakladatelka Hnutí pro život Sylva Bernardová, národní koordinátor Charity ČR pro mimořádné události Martin Zamazal a jáhen Josef Janšta za celoživotní literární činnost spojenou s formací a předáváním víry dětem a mládeži. 

Význam Velehradu coby místa, odkud vzešla národní identita, vyzdvihl dnes v kázání na Velehradě kardinál Dominik Duka. Připomněl také návštěvu papeže Jana Pavla II. na Velehradě v roce 1990 a kritizoval rozdělení společnosti a kácení soch. Pražský arcibiskup Duka byl kazatelem slavnostní mše svaté, hlavním celebrantem byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Biskupové na Velehradě zůstávají, zítra zahájí dvoudenní plenární zasedání České biskupské konference.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony