Komentář týdne: Pohled Západu na postkomunistickou Evropu

Komentář týdne: Pohled Západu na postkomunistickou Evropu

"Poslední měsíce nebyly pro image evropských postkomunistických zemí právě příznivé: jako by chtěly západnímu světu dokázat, že svoboda neznamená automaticky demokracii či fair play nebo přijetí zásad západní civilizace, založené na křesťanských hodnotách," uvažuje pro posluchače Proglasu poslední ředitelka Rádia Svobodná Evropa a naše stálá spolupracovnice z Prahy, Olga Kopecká-Valeská. Naladíte ještě v pondělí 6. dubna v 15.10, pak v audioarchivu.

Rusko se v hodnocení mezinárodních institucí jeví jako vyloženě antidemokratické, s hladinou korupce blížící se Bangladéši a Keni, ale přesto s novými velmocenskými ambicemi. Bělorusko je rovnou nazýváno poslední diktaturou v Evropě, Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Lotyšsko se potácejí na pokraji hospodářského kolapsu. Lákavou zemí pro investory není ani Polsko či Slovensko. Česká republika byla naproti tomu až donedávna považována západními zeměmi za solidnější a stabilnější, zčásti ovšem ještě díky své prvorepublikové pověsti a zásluhou všeobecně uznávaného demokrata Václava Havla. Tomu však učinilo konec neloajální a nezodpovědné chování politiků, kteří ´vyhodili z okna´, jak píší některé západní noviny, českou vládu v době její nejvyšší prestiže -předsednictví Evropské unie.

Mnohá západní média i politici nyní vyjadřují obavy, že česká politická nestabilita uškodí navíc Evropské unii v době jednání o reformách a rozšíření, ale také dalším mezinárodním projektům jako je protiraketová obrana Západu. Česká vláda, ať už jakákoliv, nebude mít po zbytek svého předsednictví v Evropské unii dostatečnou váhu prosazovat jménem unie cokoliv. Někteří politici považují za ohroženou také jednotu Evropské unie, či alespoň její prestiž, neboť ji na summitu s Rusy a Američany bude zastupovat euroskeptik Václav Klaus. V Bruselu existují navíc obavy, že se zkalí vztahy mezi EU a Spojenými státy v důsledku Topolánkova protiamerického výpadu. Pro rozdíl mezi evropským a americkým chápáním je ovšem charakteristické, že Topolánkův projev není americkým tiskem vnímán tak negativně, nýbrž spíše jako projev schopnosti nezávisle myslet, čehož si Američané nesmírně váží. Americký deník Wall Street Journal například podotkl, že přátelé jsou tady od toho, aby nás kritizovali a upozorňovali na naše eventuální chyby.... Co se děje v samotné Evropské unii Američany tak moc nezajímá. Tím více to však zajímá Evropany, zejména Západoevropany, například naše německé sousedy, kteří jsou šokováni východoevropskými projevy sobectví, nevychovanosti a nedostatku smyslu pro férové jednání. Oni sami usilovně bojují proti pronikání těchto špatných mravů z bývalé NDR. Velmi kriticky o tom mluvil ve svém nedávném projevu k národu německý prezident Horst  Köhler, který řekl, že společnost má tendenci zapomínat, že "některé věci se prostě nedělají".

Nicméně doufejme, že náprava je přece jen ještě možná a že i v tomto případě platí to, co řekl nedávno bývalý český prezident Václav Havel při své návštěvě pražského sídla rozhlasových stanic Svobodná Evropa a Svoboda v interview na otázku novináře, zda není nynější globální krize symbolem selhání západní demokracie. Havel odpověděl, že je to spíše varování a výzva, a pokud se lidé z tohou dokážou poučit, může to mít na náš vývoj pozitivní vliv. Nelze než si to samozřejmě přát; otázkou ovšm zůstává, KDO se z toho doopravdy poučí.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony