Komentář týdne: Komu je upírána náboženská svoboda

Komentář týdne: Komu je upírána náboženská svoboda
29. září 2011 Komentář týdne, Události

Aktuální úvaha naší komentátorky Olgy Kopecké-Valeské navazuje na výroční zprávu amerického ministerstva zahraničí, která si všímá vývoje náboženské svobody v jednotlivých zemích světa. Jak se za rok změnil stav tohoto práva a jaké problémy nalezli Američané na svobodě vyznání v Česku? Dozvíte se v komentáři, který vysíláme v sobotu 1. října 2011 v 7.30 a 18.05, v neděli v 1.45 a v pondělí v 10 hodin.

Komentář připomíná, že zmíněnou zprávu představila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová s upozorněním, "že útlakem věřících v řadě zemí stát podporuje extrémismus a násilí a podkopává stabilitu společnosti. Naproti tomu respektování náboženské svobody ze strany státu podporuje vzájemný respekt a toleranci společenských složek a napomáhá větší stabilitě, bezpečí a prosperitě země," připomíná Olga Kopecká-Valeská slovy šéfky americké diplomacie motivaci, s níž Spojené státy svou zprávu o stavu náboženské svobody každoročně vydávají.

Samotný dokument jmenuje osm států světa, kde některá z náboženských skupin čelí otevřenému pronásledování. Jde o Írán, Barmu, Čínu, Severní Koreu, Uzbekistán, Eritreu, Súdán a Saúdskou Arábii. Kritice dále čelí například Rusko, Afghánistán, Irák - ten kvůli pozici křesťanské menšiny - a také postsovětské země Tádžikistán a Turkmenistán. Olga Kopecká-Valeská v komentáři upozorňuje, že zpráva si všímá jevu typického pro letošní rok - konstatuje zhoršení náboženské svobody v některých arabských zemích, které se zbavily diktátorských režimů, současně však uvolnily sektářské proudy. "Viditelné je to zejména v Egyptě, kde došlo k řadě násilností většinového muslimského obyvatelstva vůči koptským křesťanům. Křesťané jsou pronásledováni nebo šikanováni rovněž v Afghánistánu, Súdánu, Vietnamu a Číně," připomíná naše komentátorka, dlouholetá redaktorka Radia Svobodná Evropa skutečnost, že právě křesťané patří k nejčastějším obětem chybějící náboženské svobody.

"Zpráva také (...) upozorňuje i na nárůst antimuslimských a antisemitských nálad v západních zemích, mezi nimiž je i Česká republika. Nicméně ve zprávě se pozitivně hodnotí snahy vlády o potírání extrémismu. Jiným problémem, na nějž zpráva upozorňuje, jsou nedořešené restituce církevního majetku," pokračuje komentář, jehož autorka také popisuje, jak dokument podrobně rekapituluje aktivity americké diplomacie v daných zemích, které mají vést ke zlepšení stavu. "Američané jsou přesvědčeni, že náboženská svoboda je nedílnou součástí lidských práv a že přispívá k dobrým vztahům mezi lidmi a tím k pozitivnímu celkovému klimatu ve společnosti. Bohužel si to lidé v mnoha zemích neuvědomují, včetně České republiky, kde stále ještě působí dračí setba protináboženské komunistické propagandy," uzavírá Olga Kopecká-Valeská svůj říjnový komentář.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony