Komentář týdne: Jan Pavel II. stále inspiruje lidi dobré vůle
Jan Pavel II. je šest let po své smrti zapsán mezi blahoslavené. Nad osobností polského papeže se zamýšlí profesor Tomáš Halík, farář Akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Komentář vysíláme v sobotu 30. dubna 2011 v 7.30 a 18.05, opakujeme v neděli 1. května v 1.45 a v pondělí v 10 hodin.
Jan Pavel II. si opravdu zaslouží ten přídomek Veliký a určitě je velmi smysluplné jeho zařazení mezi blahoslavené církve. Protože byl jedním z největších papežů celých dvoutisíciletých dějin křesťanství, byl zřetelně nejviditelnější osobností poslední čtvrtiny 20.století.
Žil v době, kdy papežství už nebylo podepřeno nějakou světskou mocí, ale paradoxně právě tento papež, právě v této situaci, změnil i ty politické dějiny lidstva víc než kterýkoliv papež v minulosti. Mám na mysli, že jeho návštěva v rodném Polsku rok po jeho zvolení byla takovou událostí, z jejíž atmosféry vzniklo odborové hnutí Solidarita. Hnutí, které poprvé narušilo mocenský monopol komunistů ve východní Evropě a velmi výrazným způsobem přispělo k pádu světového komunismu. Další byla jeho myšlenka jednotné Evropy od Uralu po Atlantik. Papež Jan Pavel II. velice zřetelně podporoval sjednocení Evropy, podporoval rozšíření Evropské unie a povzbuzoval křesťany, aby se snažili tomu procesu evropského sjednocení a všem těm institucím Evropské unie vdechovat křesťanského ducha. Tohle je úkol, který před námi stojí. Tento papež výrazně poznamenal moderní dějiny naší církve a naší země. Myslím, že to byl jeho příklad a jeho přání, jeho výzva, která změnila pražského arcibiskupa Františka kardinála Tomáška, že se z toho opatrného biskupa stal symbolem morálního odporu proti komunistickému režimu.
Myšlenky Jana Pavla II. měly mnoho společného s filosofií disentu ve východní Evropě. Právě tím důrazem na lidská práva, na práva, která neuděluje stát, ale která jsou výsledkem toho, že člověk je svobodným partnerem Božím. Čili jeho příklad, jeho slova, jeho dílo, jeho morální vyzařování, poznamenalo dějiny našeho světa. Já jsem hluboce přesvědčen, že i toto blahořečení, započtení tohoto velkého papeže mezi ty, kteří jsou našimi nebeskými ochránci bude trvale inspirací pro křesťany i pro hledající lidi dobré vůle na celém světě.
Mons. Tomáš Halík pro Radio Proglas
30. dubna 2011