Komentář týdne: Evropa a globální finanční krize

Komentář týdne: Evropa a globální finanční krize
1. listopadu 2008 Komentář týdne Autor: Kateřina Vitouchová

Podle odhadu Mezinárodní organizace práce kvůli krizi zanikne zhruba 20 milionů pracovních míst a může to být ještě více; zasaženy budou nejpravděpodobněji finanční služby, stavebnictví, realitní aktivity a automobilový sektor. Světoví představitelé budou globální postup řešit na summitu ve Washingtonu 15. listopadu. Evropská unie se bude krizí znovu zabývat o týden dříve v Bruselu. Nad reakcemi na globální finanční krizi v zemích Evropské unie se zamýšlí publicistka Olga Kopecká-Valeská, poslední ředitelka českého vysílání Rádia Svobodná Evropa. Poslouchejte dnes v 7.30 nebo v 18.20 (v neděli v 1.45 či v pondělí v 15.10), po premiéře kdykoli z audioarchivu.

"Současná světová finanční krize vyvolává četné reakce, v zemích Evropské unie, právě tak jako jinde ve světě. Vlády se ovšem snaží dalším ekonomickým katastrofám zabránit: vzpomeňme pomoc postiženým bankám, slib Evropské unie minimalizovat vliv krize na zaměstnanost, kupní sílu a prosperitu občanů, volání po reformách světového finančního systému, a tak dále. Lidem to však už nestačí. Ztráta dosavadních životních jistot je vede k návratu k tomu, co už dlouhá desetiletí zanedbávali: k duchovnu. Je tomu tak alespoň v západních zemích Evropské unie. Ačkoliv tam v průměru víc lidí věří v Boha než třeba v České republice a neslyšíte tam tak často jako u nás sebevědomé, a namyšlené "Já věřím v sebe!", pro mnohé lidi, zvlášť ty úspěšné, ztratila víra v jejich každodenním životě místo. Světová finanční krize tímto postojem otřásla. Z celé řady kostelů,synagog a mešit, hlavně ve velkých městech, se hlásí nápadně zvýšená návštěvnost bohoslužeb, modlitebních shromáždění i biblických kroužků. Například v Londýně je to kostel svatého Petra v prestižním finančním okrsku Canary Wharf, na místě bývalých doků. Je to bývalá nákladní loď, kterou před pěti lety zakoupili místní finančníci a podnikatelé a nechali upravit jako jediný plovoucí kostel anglikánské církve. Třikrát týdně se tam scházejí k pobožnosti během polední přestávky a také k biblickým hodinám. "Potřebujeme prostě v této době v životě duchovní rozměr," říkají londýnští finančníci. Také v tradičních kostelích, například na Islandu, v Německu nebo ve Francii, se hlásí zvýšená návštěvnost, a to zejména z finančnických a podnikatelských kruhů. Například pařížský katolický kostel Panny Marie ve finančnické čtvrti nabízí kromě mší svatých také duchovní poradenství, hojně využívané bankéři, přednášky a diskuse. Něco podobného se děje mimochodem i v Americe. Přímo na Wall Street hledají tamní burziáni, bankéři a podnikatelé duchovní útěchu a naději jak v kostele Nejsvětější Trojice, tak v místní synagoze.

Církve v západních zemích se snaží novým potřebám vycházet co nejvíc vstříc. Například anglikánská církev ve Velké Británii uveřejňuje na svých webových stránkách speciální modlitbu v nynější finanční situaci, vyhledávají ji tisíce lidí. Mimo to nabízí církev na svých internetových stránkách také poradenství v případě zadlužení. Návštěvnost této stránky vzrostla v posledních týdnech o 71 procent.

Za své nedávné návštěvy v Německu jsem si všimla rozdílu mezi postojem tamních a našich finančníků a politiků ke globální finanční krizi. Ti němečtí se vyznačují mnohem větší pokorou a ochotou přiznat veřejně své chyby... Na konferenci Aspenského institutu řekl vatikánský státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone, že když je Bůh v politice ignorován, začne mizet schopnost respektovat práva a rozeznat, co je pro obecné blaho. Proto je náboženství potřebné i v politice. Nynější vývoj to jasně potvrzuje."

                          Olga Kopecká-Valeská

Evropská unie je připravena pomoci i dalším členským státům, které by se kvůli propadu trhů dostaly do problémů. Ujistil o tom 29. října předseda Evropské komise José Barroso, když společenství přislíbilo Maďarsku půjčku 6 celých 3 miliardy eur. Komise také chystá podporu pro lidi, kteří kvůli hospodářské a finanční krizi přišli o práci. V unii existuje takzvaný globalizační fond, za jehož vznikem stojí český eurokomisař Vladimír Špidla. Jeho zaměření zřejmě nejvíce odpovídá účelu, který nastínil Barroso.

NyníPísně
Píseň: Chlap v nejhorším věku (2023); Interpret: Pý Ejdž senior; Album: Pý Ejdž senior: Vinetů na netu
05:40Radio Vatikán (české...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony