Komentář týdne: Biskupu Vokálovi vyprošujme Boží pomoc

Komentář týdne: Biskupu Vokálovi vyprošujme Boží pomoc
12. května 2011 Komentář týdne, Události

Ke slavnostnímu uvedení 25. biskupa královéhradecké diecéze, mons. Jana Vokála, připravil Komentář týdne na Proglasu P. Miloslav Fiala OPraem. (na snímku), který i sobotní liturgií v katedrále Svatého Ducha bude provázet jako moderátor, v 90. letech byl mluvčím České biskupské konference. Komentář vysíláme v sobotu 14. května 2011 v 7.30 a 18.05, v neděli v 1.45 a v pondělí v 10 hodin.

Začátek služby v pořadí 25. královéhradeckého biskupa Mons. Jana Vokála nám připomíná, že jeho povolání do tohoto úřadu je především znamením a důkazem Kristovy lásky ke všem lidem bez rozdílu, tedy nejen k věřícím. Ve vztahu k církvi je službou a darem pro celé společenství, pro všechny farnosti, duchovní rodiny i jednotlivce, a ve vztahu ke světu je posláním a svědectvím o Božím království, které stále trvá a zahrnuje všechny kontinenty a všechny jejich obyvatele.

Ale cesta za Kristovým hlasem nebývá ovšem vždycky snadná. Píše se rok 1983 a čerstvě vystudovaný kybernetik Jan překračuje s inženýrským diplomem v kapse a s trochou peněz ukrytých v botě jugoslávsko – italskou hranici, aby se mohl v římském Nepomucenu připravovat na přijetí daru kněžství. Po ukončení studií a po vysvěcení blah. Janem Pavlem II. v květnu roku 1989 odchází, poslán biskupem Jaroslavem Škarvadou, do pastorace ve Spojených státech, aby byl zanedlouho povolán do vatikánského Státního sekretariátu, kde stráví dalších 20 let. I tam pokračuje ve studiu a získává dva doktoráty, jeden na Lateránské univerzitě a druhý v Praze na Univerzitě Karlově. Oba se týkají právních disciplin.

A po této bohaté praxi v centrále církve, kde získává nebývalý přehled o světové náboženské a společenské situaci, je povolán jako nástupce apoštolů zpět do vlasti, aby s láskou a přehledem chránil a vedl svěřenou diecézi. Její historické kořeny sahají do roku 1664, kdy ji ustanovil papež Alexandr VII. a vyčlenil z  arcidiecéze pražské. Tato oblast s početnými věřícími prožila doby dobré i zlé a darovala církvi celou řadu mučedníků pro víru. Připomeňme, že královéhradecký stolec zůstal neobsazen od roku 1956, kdy umírá biskup Mořic Pícha, až do roku 1989, kdy se vrací z vyhnanství Mons. Karel Otčenášek, který přijal biskupské svěcení už v roce 1950 a místo v Hradci Králové se ocitl na dlouhá léta ve vězení.

Odpovědnost nového biskupa je nemalá. V diecézi ho očekává na 450 tisíc věřících, 215 kněží diecézních i řeholních, 25 trvalých jáhnů, 17 bohoslovců a 260 pastoračních asistentů. Všem má být pastýřem, učitelem a vzorem plně oddaného kněžství. Má být nositelem obrodných myšlenek nové evangelizace, neboť i naše společnost ovlivněná rozpadem tradičních hodnot víry, naděje a lásky, a v nemalé míře i materialistickým a hédonistickým způsobem života, tolik potřebuje vytváření tvůrčích menšin, jak několikrát zdůraznil papež Benedikt XVI. Ty se inspirují Božím slovem, posilují se eucharistií a dalšími svátostmi a po vzoru prvotní církve dávají příklad života ve svornosti, vzájemné pomoci, lásce  a jednotě.

Biskup Jan jako nový člen České biskupské konference je poslán i k občanům stojícím mimo církev, neboť všestranná Boží láska a radostná zvěst evangelia je určena i jim. Ve svých vzkazech domovu se zavázal, že vědomě naváže na dílo svých bezprostředních předchůdců, arcibiskupů Karla a Dominika. Je si vědom, že ho čekají nemalé úkoly a pastýřské povinnosti, jak je před církev staví nelehká doba, ve které je nám dáno žít. Proto mu pro jeho odpovědnou službu vyprošujme Boží pomoc a plnost darů Ducha sv. A o tyto modlitby prosím i věrné posluchače Radia Proglas.


P. Miloslav Fiala OPraem.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony