Lidé pomáhají Severočechům s následky náhlých záplav

16. srpna 2010 Události Autor: Jana Zelinová

AKTUALIZOVÁNO Lidé na severu Čech pokračují v odklízení následků víkendových povodní. Ústecký kraj vyčíslil povodňové škody na jeden a půl miliardy korun, Liberecký dokonce na pět miliard s tím, že částka ještě není konečná. V regionu se postupně obnovují dodávky plynu, pitné vody a elektřiny. Na bankovní konta humanitárních organizací určená pro oběti povodní darovali lidé už více než 28 milionů korun. Ty by postižené regiony měly dostat koncem září. Sbírkové konto vyhlásila také Charita Česká republika na čísle účtu 5015003434/5500, variabilní symbol 444. Dárcovské sms je možné zasílat ve tvaru DMS POVODNE2010 na číslo 87777.

Až 90 milimetrů srážek napadlo za 24 hodin  na některých místech severních Čech na konci prvního srpnového týdne. Jenom na Liberecku velká voda poškodila 79 měst a obcí, zejména ve Frýdlantském výběžku, kde kvůli rozsáhlým povodňovým škodám zřejmě nebudou až do konce září jezdit vlaky. Přes dva tisíce lidí muselo opustit své domovy, o život jich přišlo alespoň pět.  Utonulí pocházeli z Lindavy, Dolní Libchavy, Raspenavy, Heřmanic a Frýdlantu. Další lidé jsou stále pohřešováni.

Už v pondělí navštívil lidi stižené povodní litoměřický biskup Jan Baxant. Vyzval k pomoci a solidaritě, poděkoval všem dobrovolníkům a povzbudil obyvatele Raspenavy a Frýdlantu. Škody se na severu Čech nevyhnuly ani církevním stavbám. Jak zjišťovala redaktorka Proglasu Marína Koscelníková, ve Frýdlantu v kostele Nalezení svatého Kříže voda vyplavila chrám, faru, kapli a hospodářské budovy. V Raspenavě v kostele Nanebevzetí Panny Marie i na faře sahala voda do výšky jednoho metru, zničený je mobiliář, kotelna a prostory charity. V nedalekých Hejnicích postižení nebyli, a tak mohli poskytnout azyl třiceti lidem, deset z nich se kvůli vodě ocitlo bez střechy nad hlavou, ostatní byli turisté.

Děkovný dopis představitelům státu, kteří vyjádřili účast lidem postiženým víkendovými záplavami, zaslali předseda České biskupské konference pražský arcibiskup Dominik Duka a jeho olomoucký protějšek Jan Graubner, delegát ČBK pro práci Charity. Adresáty dopisu byli prezident republiky, premiér, ministři vnitra a obrany, hejtman Libereckého a hejtmanka Ústeckého kraje. Jim arcibiskupové vyjádřili "poděkování za projev velké účasti postiženým povodním v severních Čechách, mezi kterými se nalézá i značný počet věřících římskokatolické církve."  Jménem biskupské konference také přislíbili pomoc zejména prostřednictvím charity. Ta se začala intenzivněji organizovat v Litoměřicích, kde se sešli zástupci charit v Liberci, Ústí nad Labem, České Kamenici a České Lípě, aby projednali další postup pomoci.  Lidé ze vzdálenějších regionů mohou nejúčinněji přispět zejména prostřednictvím finančních darů, potvrdila Edit Kroupová z litoměřické Diecézní charity. Číslo sbírkového účtu Charity je 5015003434/5500, variabilní symbol 444. Dárcovskou SMS můžete posílat ve tvaru DMS POVODNE2010 na známé číslo 8 7777.

Dobrovolnickou pomoc, která je náročnější na koordinaci, začíná organizovat Člověk v tísni. Podle informací na svých webových stránkách upřednostňuje pomocníky, kteří mohou na místě zůstat více dní. Společnost zajistí dopravu, ubytování a stravu. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu povodne@clovekvtisni.cz nebo na telefonním čísle 222 350 830.

V pondělí 16. srpna na sever Čech zamířil autobus dobrovolníků z Brna, který vypravila diecézní charita Brno společně s jihomoravským krajem. Za zpravodajskou redakci Proglasu se výpravy účastní Filip Breindl, (audio MP3)Filip Breindl, který v živém vstupu z Bílého Kostela nad Nisou prozradil, jak vypadá aktuální situace v zasažených regionech: "Řeka se drží v korytě a i když je hladina pořád trochu vzedmutá, tak zůstává v řečišti a už se nevylévá ven. Ovšem na všech domech okolo je vidět, kam až vodní hladina sahala, je to zhruba do výšky přízemí, ta stopa to označuje velmi jasně." Od zítřka (17. srpna) by skupina asi 30-ti dobrovolníků, se kterou Filip Breindl do severních Čech vyrazil, měla pomoci s úklidem zaplavených domů. Dnes odpoledne podle jeho slov  (audio MP3)podle jeho slov čistila především řečiště řeky, důvodem byla obava z naplavenin, které by při dalších srážkách mohly způsobit další nepříjemnosti.

V regionu v rámci Integrovaného záchranného systému působí také Diakonie Českobratrské církve evangelické, jež disponuje dvěma základnami krizové pomoci v Liberci a České Lípě, sdělila tisková mluvčí Vendula Kodetová. Na svých webových stránkách také poptává pomoc dobrovolníků, první skupiny nastoupily minulé úterý. Diakonie nabízí konakt pro postižené lidi v nouzi. Na telefonním čísle 724 515 408 nebo na emailu povodne@diakoniecce.cz mohou vyjádřit své potřeby a podle situace jim pracovníci Diakonie pomohou a nebo odkáží na další složky IZS.

V oblasti pomáhají stovky dobrovolníků, mezi nimi lidé z libereckého sdružení Hand for help. Vedle dobrovolníku shánějí také materiální pomoc, kterou mohou lidé nosit do sídla organizace v Orlí ulici číslo 139 v Liberci. Podrobnosti nabízejí internetové stránky www.handforhelp.cz.

Stále více však lidé v zasažených regionech potřebují také psychologickou oporu. Pro tyto účely zasahuje v terénu několik odborníků, zřízen je také stánek záchranné služby uprostřed obce Hermanice, kde lidé mohou najít jak lékařské ošetření tak pomoc psychologa.

 


 

Související články: Litoměřický biskup Jan Baxant vyzval ke vzájemné pomoci a solidaritě

Nacházíte se v blízkosti postižených oblastí? Víte, jaká je situace na severu Čech? Chcete vyjádřit solidaritu? Využijte diskuzi pod tímto článkem.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony