Všimli jsme si: Evropa v roce 2009

Letos naposled přicházíme s Evropským magazínem. Během léta a podzimu jsme přinášeli aktuální zprávy z Evropské unie, naši experti dění v sedmadvacítce komentovali a ve čtyřech magazínech jsme se zaměřili na křesťanské důrazy českého předsednictví Radě EU nebo důsledky rozšíření Schengenského prostoru například pro poutníky. Přiblížili jsme vztah křesťanských médií k evropské problematice a zamysleli se nad hodnotami, které formují současnou sedmadvacítku. Na závěr cyklu se podíváme do nejbližší budoucnosti. Co přinese rok 2009 Evropské unii? Poslouchejte dnes (na svatého Štěpána) od 16.00.

První část našeho magazínu patří rozboru hlavních událostí očekávaných v roce 2009 v Evropské unii s proděkankou Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, Doc. PhDr. Markétou Pitrovou, PhD. z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií.  

Evropa bez bariér – k tomuto mottu českého předsednictví zvoleného vládou se připojily křesťanské církve v Česku. Jak nám vysvětlil kárlovéhradecký biskup Dominik Duka, po vzoru zahraničních křesťanů vstoupily do kontaktu se státními úřady se zdůrazněním vlastních priorit.

Českému předsednictví Evropské unii se věnuje komentář pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka s názvem Právě začínáme.  Soustředí se na symboliku evropské vlajky a připomíná inspiraci kruhu dvanácti hvězd v novozákonní knize Zjevení svatého apoštola Jana, což odráží křesťanskou orientaci politiků stojících na počátku evropské integrace.

Kromě organizace evropské politické diskuse tradičně předsednictví doprovází i kulturní program. Na vládním portálu eu2009.cz je 13 pohlednic, které uspěly v soutěži pro děti na témata: Česko na šest měsíců kapitánem mužstva Evropa a České lvíče králem evropského safari. Celkem přišlo přes šest stovek prací.

V rámci českého předsednictví proběhne řada festivalů, výstav a dalších akcí. Program a jeho organizační strukturu nám představila JUDr. Petra Smolíková, ředitelka sekce ministerstva kultury, jejíž součástí je také oddělení Evropské unie.

Další z očekávaných událostí roku 2009 je slovenský vstup do eurozóny. Také katolická církev se u našich sousedů připojila k informační kampani, která provázela přípravu na přijetí nové měny. Koncentrovala se zejména na sociálně slabé lidi a také seniory. Významně se v tomto procesu angažovalo Sdružení křesťanských seniorů na Slovensku, svá očekávání vůči euru pro Proglas shrnul jeho předseda, bývalý vicepremiér federální vlády Doc. RNDr. Jozef Mikloško, DrSc..

Jak zvýšit zájem veřejnosti o činnost Evropského parlamentu, jak povzbudit vyšší volební účast v červnových volbách, aniž by se kampaň vedla se zaměřením na problémy domácí politické scény? Tyto otázky si kladou i současní europoslanci, z nichž někteří budou usilovat o obhajobu svého mandátu. Mezi ně patří i MUDr. Zuzana Roithová, MBA, přineseme také její pohled na blížící se české předsednictví Radě EU.

Eura se týkala poslední anketa na našich webových stránkách. 38 procent hlasujících si přeje zavedení eura u nás co nejdříve, naopak necelá čtvrtina by raději počkala. 18 procentům hlasujících je problematika eura lhostejná a zbylá pětina se eura obává a jeho zavedení v Česku si nepřeje.

I v budoucnosti chce Proglas sledovat dění v evropské sedmadvacítce a přinášet vám o něm aktuální a věcné informace. Nadále budeme usilovat o grantové prostředky, které nám umožňují připravovat podobné cykly.

Děkujeme za pozornost, kterou jste evropskému vysílání Proglasu věnovali, přejeme vám radost a naději Vánoc a do roku 2009 dobré zprávy!

Filip Breindl a Kateřina Vitouchová, redaktoři zpravodajství a publicistiky

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony