Terezín výstava Stauffenberk a Operace Valkýra

Terezín výstava Stauffenberk a Operace Valkýra
3. července 2014 Archiv článků public Autor: Pavel Chaloupka

70. výročí neúspěšného pokusu o atentát na Hitlera připomene terezínský památník výstavou Stauffenberk a Operace Valkýra. Atentát na Hitlera z 20. července 1944. Dokumentární výstavu Památníku německého odboje a Nadace 20. července 1944 otevře ve čtvrtek 10. července ve 14 hodin v přísálí kina v Malé pevnosti v Terezíně. Výstava bude poté přístupná až do 30. září denně od 9 do 18 hodin.

Výstava na 20 panelech dokumentuje život iniciátora pokusu o atentát na Hitlera, hraběte Clause von Stauffenberga, vysvětluje, co jej vedlo k jeho odbojové činnosti a objasňuje jeho motivy k pokusu o odvážný atentát na "Vůdce." Popisuje přípravy na útok, všímá si úlohy Stauffenbergových spolupracovníků, představuje průběh pokusu o atentát na Hitlera ve vůdcově hlavním stanu zvaném Vlčí doupě v Rastenburgu ve východním Prusku a zoufalé pokusy spiklenců o zahájení převratu v Berlíně. Výstava také dokumentuje Stauffenbergovu popravu po neúspěšném atentátu v noci 20. července 1944, a informuje, jak nacistický režim naložil se Stauffenbergovými přáteli a s kolegy spiklenců.

Hrabě Claus Schenk von Stauffenberg představoval od podzimu roku 1943 rozhodující sílu v boji proti Hitlerovi v Německu. Začal spolupracovat na vojenském a civilním spiknutí, které vyvrcholilo v pokus o atentát na Hitlera dne 20. července 1944 a pokus svrhnout pomocí převratu nacistický režim. Hitler však útok přežil. Stauffenberg a tři jeho kolegové - spiklenci byli zastřeleni ještě v noci 20. července 1944 a více než 150 lidí bylo zabito nacisty jako pomsta za tento čin.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony