Reakce na papežovu cestu na Lampedusu: Naděje pro uprchlíky

Reakce na papežovu cestu na Lampedusu: Naděje pro uprchlíky
9. července 2013 Archiv článků public Autor: Alena Dobešová

Italský ostrov Lampedusa ve Středozemním moři je symbolem naděje pro řadu afrických a blízkovýchodních uprchlíků. František s nimi slavil mši svatou a setkal se i s lidmi, kteří s uprchlíky pracují. Reakce se ozývají z různých stran.

Svatý otec při kázání mimo jiné řekl, že jsme často lhostejní k utrpení druhých: „Bůh se ptá každého z nás: kde je krev tvého bratra, která ke mně pláče? Ztratili jsme smysl pro bratrskou odpovědnost. V současné době, kdy každý myslí jen na své vlastní dobro, kdy je každý hluchý k volání ostatních, kdy žijeme v mýdlových bublinách, které jsou krásné, ale jsou pouhou iluzí marnosti, jsme lhostejní k potřebám ostatních. Ve světě globalizace jsme upadli do apatie. Jsme zvyklí na utrpení lidí okolo nás."
Slova Svatého otce nezůstala bez odezvy. „Poselství papeže je skutečně silné, věřím, že doopravdy probudí svědomí a otevře oči především těch, kteří mají hlavní zodpovědnost za tento fenomén, dotýkající se tolika lidí,“ řekl v reakci na homílii Pater Giovanni La Manna SJ, ředitel nadace Centro Astalli, italského sídla Jezuitské služby uprchlíkům. K pojmu „lhostejnost“ dodal, že my všichni nemůžeme situaci přecházet s omluvou, že se nás to netýká. Zmínil se také o lekci médiím, která byla nucena spolu s papežovou cestou přenášet skutečnost možná jinou, bližší realitě, kterou místní prožívají.
Pracovník střediska uprchlíků na Lampeduse, tuniský muslim Omar, vidí ve Františkově návštěvě znamení velké naděje. Doslova řekl: „Jsem si jistý, že pro nás mnoho udělá." Papeže nevidí jako vrchního představitele katolíků, působí na něj dojmem člověka, který miluje všechny.
Podle jiného mladého chlapce z Lampedusy je papež František důležitou postavou nejen pro křesťany, ale i pro muslimy. Je prý jako anděl poslaný z nebe, jako něco, co už dávno, velmi dávno čekali.
V neposlední řadě předseda italské pobočky UNICEF Giacomo Guerrera prohlásil:  „Návštěva papeže a vhození věnce květů do moře je gesto velké lidskosti a něhy, která navrací důstojnost mnohým maličkým, které není vidět.“

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony