Podpora zaměstnanosti zrakově postižených v Olomouckém kraji

TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. zahajuje nový projekt, nabízející služby podporující zaměstnanost lidí se zrakovým postižením v Olomouckém kraji. Hlavními cíli projektu je udržet a zvýšit míru zaměstnanosti lidí se zrakovým postižením a zařadit do pracovního procesu uchazeče, jejichž přizpůsobivost na pracovní prostředí je z důvodu zrakové vady pomalejší a jsou ohroženi dlouhodobou nezaměstnaností. Nástrojem k dosažení cílů je zejména podpora uživatelů v posílení a získání dovedností potřebných k orientaci a uplatnění se na otevřeném trhu práce.
Ve čtyřech regionálních střediscích v Olomouci, Prostějově, Přerově a Šumperku jsou nabízeny služby, které směřují k posílení dovedností pro lepší pracovní uplatnění zájemců o zaměstnání se zrakovým postižením. "Právě zahájený evropský projekt navazuje na bohaté zkušenosti získané z předchozího projektu 'Podpora zaměstnatelnosti zrakově postižených na střední Moravě'. Ten byl TyfloCentrem realizován v letech 2006–2008 a bylo v něm zapojeno 73 klientů. I po jeho skončení jsme pokračovali v aktivitách směřujících k lepší připravenosti klientů pro volný trh práce. Cílem nového projektu je navázat na tyto zkušenosti a vyzkoušet si celou řadu inovativních prvků, které rozšiřují možnosti klientů se zrakovým hendikepem při jejich pracovním uplatnění," říká Jan Příborský, ředitel TyfloCentra Olomouc.
Projekt nabízí možnosti využít individuální poradenství a absolvovat vzdělávací kurzy zaměřené zejména na rozvoj komunikačních a sociálních dovedností, získání přehledu v pracovně právní problematice či prohloubení znalosti obsluhy výpočetní techniky. Nedílnou součástí je rovněž komplexní podpora zaměstnavatelů, která zahrnuje motivační zážitkové semináře, analýzy pracovního místa, pracovní asistenci a poradenství ohledně výhod zaměstnávání zdravotně postižených.
Další inovací, kterou projekt přináší, je příležitost zapojit se do tzv. tréninkového zaměstnávání. "Tréninkové zaměstnávání slouží ke snazšímu začlenění zrakově postižených do běžného pracovního procesu, protože se zaměřuje nejen na využití teoretických poznatků přímo v praxi, ale i na nácvik běžných pracovních návyků a postupů, které klienti buďto nemají vytvořeny, nebo jich v důsledku dlouhodobé nezaměstnanosti pozbyli. Navázání nových pracovních i sociálních kontaktů zvýší šance pracovního uplatnění klientů i po ukončení tréninkového zaměstnávání. Součástí TZ je i komunikace s potencionálními zaměstnavateli," říká Jana Blümlová, koordinátorka tréninkového zaměstnávání.
V rámci projektu hodlá Tyflocentrum nadále spolupracovat zejména s úřady práce, Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých a Tyfloservisem Olomouc a realizovat informační kampaň zaměřenou na osvětu široké veřejnosti.
Projekt je financován z Evropského sociálního fondu a prostřednictvím OP LZZ a ze státního rozpočtu ČR.
(tisková zpráva Mgr. Věry Bartošové, TyfloCentrum Olomouc, o.p.s.)