Aktualizováno: Papežský vlak poprvé v Česku

Od středy 21. 9. 2011 projíždí Českou republikou polský vlak papeže Jana Pavla II. uzpůsobený k cestování, ale i pořádání výstav. Stát bude symbolicky na místech, která tento papež v minulosti navštívil. Vedle stálé polské expozice připravila Česká biskupská konference českou výstavu "Poutník Jan Pavel II."
První příležitost zhlédnout tuto výstavu a řadu dokumentů o blahoslaveném papeži z dílny Studia Telepace bude ve čtvrtek mezi 9.00 a 17.00 hodin ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Poté vlak odjede do Olomouce, kde se zdrží do soboty. V neděli 25. září 2011 zastaví v Hradci Králové odkud se vypraví do Prahy. Tam zůstane do úterý. Ve středu o slavnosti svatého Václava dopraví papežský vlak církevní a státní představitele na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi. Poté se vrátí do Polska.
S myšlenkou na vytvoření papežského vlaku přišli polští železničáři během jedné ze svých poutí. Chtěli takto vyjádřit dík muži, kterého považují za největšího Poláka v historii. Projekt realizoval Ryszard Marciniak, bývalý přednosta varšavské stanice. Dnes působí mezi polskými železničáři jako kněz. 137tunová a 68metrová žlutomodrá souprava s kapacitou 187 míst vyjela oficiálně poprvé v červnu roku 2006. O měsíc dříve se v ní svezl i papež Benedikt XVI., který soupravu zároveň vysvětil.
Papežský vlak slouží převážně polským poutníkům na jejich cestách. Dopravil je také na blahořečení papeže Jana Pavla II. v Římě. Mimo poutní sezonu projíždí jako osobní vlak mezi Vadovicemi a Krakovem nebo Krakovem a Zakopanym. Tato místa jsou opět úzce spjata s životem Jana Pavla II. Ve Vadovicích se narodil, v Krakově působil jako biskup a později kardinál a Zakopané byla jeho oblíbená prázdninová destinace.
Olomoucká metropole si u příležitosti příjezdu papežského vlaku připomíná 21. květen 1995. Na tamním neředínském letišti totiž tehdy svatořečil papež Jan Pavel II. Jana Sarkandra a Zdislavu z Lemberka. Poté se na Svatém Kopečku setkal s českou mládeží. Papež ale nevynechal ani možnosti navštívit katedrálu svatého Václava a setkání s pracovníky arcibiskupství v nedalekém Arcibiskupském Paláci. A právě Arcibiskupský palác nabízí k zhlédnutí vedle běžné prohlídky historických sálů do neděle výstavu fotografií z papežovy návštěvy v Olomouci. V kryptě katedrály svatého Václava jsou pro poutníky připraveny upomínkové předměty.