Noc vědců v Jihlavě

Do projektu Noc vědců se v pátek (27.9.) spolu s Jihlavskou astronomickou společností zapojí také tamní Muzeum Vysočiny. Zájemci se mohou těšit na ukázky astronomické techniky před budovou muzea, na tradiční fyzikální experimety a na prezentaci výzkumných institucí z Kraje Vysočina.
V 17 hodin začne v malovaném sále zajímavá přednáška RNDr. Jana Zedníka, seismologa z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR s názvem Zemětřesení jako nástroj poznání planety Země a dalších kosmických těles.
Na čas po 18. je připravena vědomostní soutěž pro malé i velké - vítěz získá dalekohled Firstscope...
Ukázka astronomické techniky Jihlavské astronomické společnosti bude probíhat na bráně Matky Boží od 20:00 a následně od 20:30 vlastní pozorování oblohy.
Věda a výzkum v Kraji Vysočina
Prezentace výzkumných institucí a výzkumů na Vysočině, ukázky výsledků
Astronomický stan
Ukázky astronomické techniky a při jasném počasí pozorování slunečních skvrn (Před budovou muzea, Masarykovo nám. 57/58, 9:00-17:00)
Fyzikální experimenty
Teslův transformátor aneb blesky v obýváku Vysokonapěťový levitující letoun Měření přirozené radioaktivity Zkoumání momentu hybnosti pomocí podivuhodného fyzikálního bicyklu Difrakce laseru, vakuum… (Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, 9:00-17:00)
Přednáška
RNDr. Jan Zedník (seismolog, Geofyzikální ústav Akademie věd ČR): Zemětřesení jako nástroj poznání planety Země a dalších kosmických těles (Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, od 17:00)
Vědomostní soutěž
Fyzikální dobrodružství pro malé i velké – soutěž o dalekohled Firstscope (Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, od 18:00)
Ukázka astronomické techniky
Ukázka astronomické techniky Jihlavské astronomické společnosti (brána Matky Boží od 20:00)
Pozorování oblohy
Pozorování oblohy s Jihlavskou astronomickou společností, při nepřízni počasí náhradní program (brána Matky Boží od 20:30)
Vstup na akci zdarma!