Jihlava: výstava „Velká válka 1914–1918 objektivem vojáka“

Jihlavské Muzeum Vysočiny zítra (22.9.) v 17 hodin otevře výstavu „Velká válka 1914-1918 objektivem vojáka“. Sbírku fotografií a předmětů z první světové války z pozůstalosti třebíčského rodáka Antonína Kurky na ní bude prezentovat do 13. listopadu. Součástí výstavy bude také přednáška Radima Kapavíka „Jihlavský 81. pěší pluk na frontách první světové války“.
Výstava Velká válka 1914–1918 objektivem vojáka, kterou připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Radkem Kurkou, poprvé ve velkém rozsahu zpřístupňuje veřejnosti jedinečný soubor fotografií Antonína Kurky, příslušníka jihlavského 81. pěšího pluku z doby první světové války a jeho působení v československých legiích. Jedinečnost sbírky spočívá v počtu několika set dochovaných a popsaných snímků pořízených jedním autorem. Představuje mimořádně hodnotnou kolekci dokumentující život i smrt vojáků pocházejících z širší oblasti Českomoravské vysočiny nasazených na východní i italské frontě. Výjevy z bojišť i zničených obcí, hroby padlých vojáků, jež se podařilo identifikovat, i chvíle odpočinku ve frontovém zázemí na území současné Ukrajiny a severní Itálie přibližují těžkou životní zkušenost, kterou musely před sto lety projít tisíce mužů odvedených ze svých domovů na Vysočině. V závěru jsou zařazeny fotografie z dlouhé cesty legionářů lodí z Vladivostoku přes Čínu, Indický oceán a Egypt zpět do Evropy.
Vedle fotografií nabízí výstava k prohlédnutí i předměty z pozůstalosti Antonína Kurky, jako je jeho fotoaparát, pomůcky pro zpracování fotografií, vojenské mapy se zakreslenými pozicemi, dalekohled, kompas, ale i součást japonského zdobného dámského oděvu či ruský samovar přivezené z pobytu v legiích.
Součástí výstavy bude také přednáška Radima Kapavíka „Jihlavský 81. pěší pluk na frontách první světové války“. Povídání předsedy spolku Signum belli 1914 si v Malovaném sále Muzea Vysočiny můžete poslechnout v úterý 27. září od 17 hodin.