Bedřiška Znojemská

Bedřiška Znojemská

vystavovala od 17.6. - 22. 8. 2010 v Galerii Klementinum v Praze své celoživotní dílo. Tvorba malířky je prodchnuta hlubokou vírou, jíž se nevzdala ani v letech totality a tuhé normalizace. Do české malby vnesla Bedřiška Znojemská mystickou krásu, poetičnost a oduševnělost. Její obrazy, malované v duchu romantického symbolismu, vyprávějí hluboké příběhy. Na výstavě bylo zastoupeno i dílo jejího manžela, sochaře a řezbáře Bořivoje Krejčího a malby jejího otce, Bohumila Fritze. Po zvukové Pohlednici z výstavy přinášíme i velký rozhovor s malířkou v pražském vydání Magdazínu. Premiéra 22. 9. 2010. Repríza v sobotu 25.9.2010 ve 22.10 hodin. 

Bedřiška Znojemská – Curriculum Vitae

Narozena 2. 6. 1928 ve Znojmě. Vlastním jménem Božena Krejčová, rozená Fritzová. Otcem byl důstojník československé armády Bohumil Fritz. Studovala na gymnáziu v Českých Budějovicích, po válce medicínu, při prověrkách v roce 1951 dostala zákaz studia na kterékoliv vysoké škole v Československu. Jako důvod bylo uvedeno: "Lidi vašeho typu a vašich názorů zvláště na medicíně nepotřebujeme." (V kádrovém dotazníku totiž odpověděla na otázku – tvůj poměr ke kolektivu: "Miluj svého bližního jako sebe sama.") Umění se od té doby stalo hlavní náplní jejího života. Soukromě studovala u akademických malířů F. Ketzeka, E. Frinty a F. Nedvěda. 

V roce 1959 se provdala za Bořivoje Krejčího, což byl vlastně i začátek společné práce  (audio MP3)společné práce na chrámovém umění, výstavách, sakrální tvorbě, výzdobě zvonů apod. Ilustrovala pro Katolické noviny a poté společně s manželem pracovali "na volné noze". Bořivoj jako řezbář a návrhář oltářů, ambonů, sedes... Bedřiška jako malířka – Křížové cesty, presbytářní obrazy, vitráže.

V roce 1987 se konala v Zürichu první výstava, která byla téměř vyprodána. U příležitosti svatořečení Anežky České se konala další výstava v Římě, v Nepomucenu, která byla celá zakoupena a stala se tak stálou expozicí. Poté následovala poslední společná výstava manželů v Paláci kultury v Praze. V roce 1991 manžel Bořivoj Krejčí umírá. (audio MP3)Bořivoj Krejčí umírá. Bedřiška Znojemská se snažila vyrovnat s touto bolestnou událostí prací. Poslala do Portugalska na mezinárodní výstavu "Mailart" své tři miniatury. Ty vzbudily velký ohlas. Začaly přicházet nabídky ze Švédska, Anglie, Itálie, Francie, Kanady, Brazílie, Španělska a Německa. Výsledkem bylo 11 ocenění, z toho 2 zlaté medaile na mezinárodní výstavě talentů ve Stockholmu.

Její jméno znali za komunistické totality především věřící občané. Katolické noviny a výstavy pořádané některou odvážnou organizací lidové strany nebo farním úřadem byly pro ni jedinou možností, jak se představit veřejnosti. Jinak se sdělovací prostředky vůči ní obepnuly hradbou mlčení. Z jednoduché příčiny. Bedřiška Znojemská byla a je praktikující katoličkou, zaměřená svojí tvorbou především na sakrální umění. Její tvorba je prodchnuta hlubokou vírou. Soustavně se věnuje náboženské tematice v malbě, kresbě a ilustraci. Na co ze společné tvorby  (audio MP3)ze společné tvorby s manželem Bořivojem Krejčím zvláště pamatuje?

"Budoucnost světa nespočívá v technice, ale v množství lásky, kterou probudíme v druhých. Tomu chci zůstat věrna." Bedřiška Znojemská

Text z katalogu k výstavě doplňujeme fotografiemi z vernisáže výstavy:

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony