Vrcholí evropský šampionát kněží, Češi končí desátí, vítězí Poláci

Vrcholí evropský šampionát kněží, Češi končí desátí
20. února 2020 Události Autor: Filip Breindl

AKTUALIZOVÁNO: V hale na Podvinném Mlýně v Praze vrcholí 14. mistrovství Evropy kněží ve futsalu. Český výběr dosáhl v konkurenci 18 týmů svého dosud nejlepšího výsledku, když po dnešní porážce od Chorvatska po penaltovém rozstřelu obsadil 10. místo. Pokutové kopy rozhodly také finále po bezbrankovém průběhu – prvenství získala kněžská reprezentace Polska, za ní skončilo mužstvo Bosny a Hercegoviny, třetí místo obsadili loňští vítězové z Portugalska, čtvrtí skončili Slováci.

"Je to výsledek naší práce, kdy jsme se začali častěji scházet, měli jsme i soustředění, zapracovali jsme na systému hry a kluci tento systém bezvadně dodržovali," uvedl k vzestupu českého týmu trenér  Marek Vomáčka, bývalý profesionální fotbalista s ligovou zkušeností. Ocenil zájem diváků i organizaci turnaje. "Zejména v Říčanech to bylo skvělé, plná hala perfektně povzbuzovala," popsal zkušenost z prvního hracího dne v městečku u Prahy. "Jsme spokojeni s průběhem turnaje i naší hrou, vzniklo tady opět skvělé společenství," souhlasí P. Marek Hric, kapitán českého týmu, jehož ale do hry nepustila nedávná nemoc. Nemohl tak ovlivnit poslední zápas o umístění, v němž po bezbrankové remíze nakonec odešli po penaltovém rozstřelu vítězně Chorvati. "Jsme velmi vděční všem pořadatelům a divákům, byla tu krásná atmosféra. Podstatnější než výsledek je pro nás společenství a vzájemné povzbuzení, a to jsme tu zažívali," řekl Proglasu chorvatský kapitán P. Domagoj Matoševic a popřál hodně štěstí na letošním mistrovství Evropy, kde se v Glasgow utkají fotbalové reprezentace právě České republiky a Chorvatska.

Dopoledne se účastníci turnaje setkali při slavení mše v pražské katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha, kterou sloužil kardinál Dominik Duka, jenž navštívil i finálové zápasy. "Máme tak prestižní povolání, že když uděláme nějaký kopanec, ví o něm celý svět. Zde je naštěstí celá řada kopanců ve velmi pozitivním duchu," poznamenal pražský arcibiskup. Podle něj fotbal může inspirovat kněžské povolání například svou týmovostí, ale i aktivitou a tvůrčím duchem. "Je dobré, když má kněz nějakého koníčka, nesmí se z něj stát kobyla, která ho odvede od pastorace a dalších úkolů. Ale když kněz nejen sportuje, ale dělá to s druhými lidmi, může to velmi obohatit jeho pastorační práci," dodal olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Výsledky 14. mistrovství Evropy kněží ve futsalu, hráno v Říčanech a Praze v únoru 2020:

1. Polsko

2. Bosna a Hercegovina

3. Portugalsko

4. Slovensko

5. Rumunsko

6. Maďarsko

7. Bělorusko

8. Kosovo

9. Chorvatsko

10. Česká republika

11. Slovinsko

12. Rakousko

13. Itálie

14. Ukrajina

15. Albánie

16. Černá Hora

17. Srbsko

18. Kazachstán

Mistrovství Evropy kněží 2021 by se mělo podle předběžných informací konat v Rumunsku nebo Maďarsku.

 

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony