Poznámka: Jak kněží v kopačkách uhranuli bulvár

Poznámka: Jak kněží v kopačkách uhranuli bulvár
21. února 2020 Náš názor Autor: Filip Breindl

Média, která se specializují zvláště na senzace, v tomto týdnu hledala přiléhavé náboženské metafory, jimiž by upozornila na své výstupy o kněžském mistrovství Evropy hraném v Říčanech a Praze. Bulvár si s oblibou smlsne na přeslapech duchovních, zdá se ale, že umí sáhnout i po zajímavé okolnosti, která pro řadu lidí neznámou, mnohdy tajemnou a různými předsudky opředenou profesi zmíní v pozitivním kontextu. 

Z pohledu katolíka, který zná řadu kněží osobně, může působit lehce zvláštně tohle dělání senzace z toho, že kněží - slovy jednoho deníku - oblékli trenýrky a obuli kopačky. Buďme si ale jisti tím, že bulvární redakce dobře dovedou číst nálady obyvatelstva a jimi měřit zajímavost daného tématu. Zjevně existuje jistá poptávka po zachycení života kněze mimo kostel a účastníci "Eura v kolárku" tento zájem vhodně uspokojili a i když (anebo právě proto, že) se sedmou velmocí hovořili v oněch trenýrkách a kopačkách, v mnohdy zpocených dresech, neztratili nic z profesní vážnosti, pro kterou se razil možná trochu zavádějící termín "důstojný pán".

A to ještě stranou pozornosti zůstalo, že ve skupinové fázi proběhl zcela bez komplikací a v přátelském duchu duel Srbsko - Chorvatsko, který by si v jakékoli jiné konstelaci vysloužil plnou pohotovost všech možných bezpečnostních složek a dějiště utkání přeměnil v bojiště plné různých incidentů, urážek a podráždění. Turnajový rozpis po základních skupinách vůbec nevylučoval ještě pikantnější dvojici Srbsko - Kosovo, který UEFA ve svých soutěžích cíleně předem eliminuje. Někdo by mohl namítnout, že tady přece o nic nejde - i když se to nazývá evropským mistrovstvím, nedělejme si iluze o nějakém velkém dopadu, těžko očekávat, že se davy scházejí v hospodách a na náměstích, aby sledovaly počínání svých kněží. Podstata je ale jiná - i tady výsledek hraje roli, nikdo nechce prohrát, ale nepěstuje se zde ten zvláštní zvyk pokládat sportovního soupeře za nepřítele a projektovat do utkání všechny domnělé i skutečné národní bolístky, ve skutečnosti spíše osobní mindráky. 

A že to při vší úctě jsou jen takové srandamače? Říkejte to Slovákům, kteří sahali po postupu do finále, ale nezvládli penaltový rozstřel s Poláky a poté prohráli zápas o třetí místo s Portugalskem vlastním gólem. Povídejte o tom publiku, které vytvořilo bouřlivou kulisu při závěrečném zápase českého týmu a ovacemi odměnilo za dramatický duel nejen naše kněze, ale i chorvatské soupeře. Ano, byl to turnaj, jehož sportovní výsledek byl jedním, ale zdaleka ne jediným ukazatelem. Ty další v praxi ilustrovali třeba zmínění Portugalci, kteří během finále hlasitě povzbuzovali hráče Bosny a Hercegoviny; porážka od nich přitom mužstvo z Pyrenejského poloostrova připravila o šanci na obhajobu loňského prvenství.

Byla to reklama na kněžskou týmovost, sounáležitost a zdravého ducha. Řečeno sportovní terminologií, paráda, borci!

Filip Breindl

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony