Fotbalisté hráli v Boskovicích o pohár kardinála Špidlíka

Fotbalisté hráli v Boskovicích o pohár kardinála Špidlíka
22. června 2019 Události Autor: Filip Breindl

V držení domácí orelské jednoty v Boskovicích zůstal pohár kardinála Tomáše Špidlíka, o který se dnes v jihomoravském městě utkaly týmy v malé kopané. Šlo o jednu z akcí pořádaných ve stém roce od narození kardinála Špidlíka (1919-2010) v Boskovicích.

"Vzhledem k tomu, že kardinál Špidlík byl všestranný člověk, myslím, že i tato akce do oslav zapadla," řekla k fotbalovému turnaji organizátorka vzpomínkových akcí v Boskovicích, senátorka Jaromíra Vítková. Dodala, že zatím nepadlo rozhodnutí, zda se turnaj bude v příštích letech opakovat.

Ve městě už proběhlo několik výstav, koncertů či představení knihy o významném světovém teologovi, jemuž v jeho rodišti chtějí v srpnu odhalit pomník. "O kardinála Špidlíka je velký zájem, a to nejen mezi věřícími, ale i mezi ostatními občany, kteří jeho osobnost vnímají jako významnou nejen na poli církevním, ale i kulturním a společenském," popsala Jaromíra Vítková zájem o akce spojené s připomínkou boskovického rodáka. 

Tomáš Špidlík absolvoval v Boskovicích gymnázium. Vstoupil do řádu Tovaryšstva Ježíšova a po druhé světové válce odjel na studijní pobyt do nizozemského Maastrichtu. Po nástupu komunistické totality v Československu zůstal v exilu, vyučoval na několika římských univerzitách, kde se věnoval zejména spiritualitě křesťanského východu. Byl také dlouholetým spirituálem české bohoslovecké koleje Nepomucenum a spolupracoval s vatikánským rozhlasem. V roce 2003 papež Jan Pavel II. povolal Tomáše Špidlíka do kardinálského sboru, o dva roky později pronesl poslední promluvu před konkláve, z něhož vzešel papež Benedikt XVI. Kardinál Špidlík zemřel v dubnu 2010 v Římě, pochován je ve velehradské bazilice.

NyníDuchovní hudba
Skladba: And one the Pharises (1990) - Jeden z farizeů pozval Ježíše k jídlu; Autor: Pärt Arvo; Dirigent: Uhlíř Richard; Soubor: Gentelemen Singers
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony