Světový den modliteb ve Vanuatu: Na čem budujeme svůj život?

Světový den modliteb ve Vanuatu: Na čem budujeme svůj život?
5. března 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Světový den modliteb si dnes připomínají, jako každý první březnový pátek, ženy křesťanského vyznání z celého světa. Každý rok nese pomyslný štafetový kolík jiná země. Letos se modliteb chopily ženy z melanéského ostrovního státu Vanuatu. Jak modlitby pojaly, jsme se v dnešním vysílání Proglasu zeptali Aleny Naimanové, farářky Církve československé husitské a předsedkyně českého výboru Světového dne modliteb.

Materiály pro liturgii a další slavení vznikly letos na melanéském ostrovním státu Vanuatu, kde „ve státním znaku mají heslo „stojíme na Bohu.“ Proto pro letošní program zvolili text, který vychází z Matoušova evangelia o dvou stavitelích – jeden stavěl dům na písku a druhý na skále. A ženy z Vanuatu se dnes ptají nás, na čem my budujeme svůj život,“ přiblížila letošní motto Světového dnes modliteb Alena Naimanová. U nás bude program probíhat na přibližně sto místech v republice. "Dnešní připomínka proběhne na dálku. Společné setkání jsme doporučili odložit  na květen nebo i na později. Na dobu, kdy bude možné se setkat společně."

„Světový den modliteb je nejstarší ekumenické ženské hnutí na světě, které funguje už více než 150 let. Jeho mottem je „informovat se, modlit se a pomáhat,“ řekla předsedkyně českého výboru Světového dne modliteb a doplnila, že je motto jí samotné velmi blízké. "Nejenom to, že tak člověk každý rok získává informace o nějaké zemi, za kterou se pak společně modlíme, ale také že připravujeme sociální program. Buď přímo pro tu zemi, anebo pro nějaké jiné vybrané země, které pomoc potřebují,“ uzavřela Naimanová.

Foto: archiv

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Symfonie číslo 3 d moll - třetí věta - Schnell; Autor: Mahler Gustav; Dirigent: Bernstein Leonard; Sóla: Ludwig Christa - alt; Soubor: New Yokrkští sboroví umělci, Brooklynský chlapecký sbor
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony