Světový den modliteb zve ke sjednocení

5. března 2010 Události Autor: Kateřina Brichcínová

Na podnět žen z americké presbyteriánské církve prožíváme první březnový pátek jako Světový den modliteb. Smyslem tradice, která trvá od roku 1887, je sjednotit v modlitbě křesťanská společenství a společně chválit Boha. V Česku se ke Světovému dni každoročně připojuje kolem stovky křesťanských společenství.

Poslání Světového dne modliteb vystihují tři slova: poznávat, modlit se a pomáhat. Letošní program ekumenických bohoslužeb připravovaly křesťanky v Kamerunu podle slov 150. žalmu: "Všechno, co dýchá, ať chválí Hospodina."

Místo konání a hlavní motto se vybírá jednou za čtyři roky na mezinárodní konferenci Světového dne modliteb. Konkrétní program připravují pokaždé ženy z jiné země světa. Tentokrát se na přípravě podílely zejména Kamerunky. Podle Aleny Naimannové, předsedkyně českého výboru Světového dne modliteb a farářky Církve československé husitské, je právě kamerunská kultura pro Evropany velice inspirativní. "Je podivuhodné, že lidé, kteří žijí v chudobě, jsou schopní být Bohu vděční a chválit ho i v těžkých situacích," popisuje Alena Naimannová (audio WAV)Alena Naimannová.

Kromě modliteb pomáhají lidé, kteří se ke Světovému dni modliteb přidají, také pořádající zemi. Letos se koná sbírka na potřeby Kamerunu. Tato středoafrická země, ve které se asi šedesát procent obyvatel hlásí ke křesťanství, je zcela závislá na zemědělské výrobě a panují zde nepříznivé životní podmínky.

V Česku se podle farářky Aleny Naimannové tradice Světového dne modliteb zatím příliš nerozšířila. "Občas k nám někdo přibyde, ale je škoda, že u nás není víc míst, kde by se tato ekumenická bohoslužba konala," uvádí Naimannová (audio WAV)Naimannová.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony