Křesťané slaví Světový den modliteb, tentokrát na úmysl afrického Zimbabwe

Křesťané slaví Světový den modliteb, tentokrát na úmysl afrického Zimbabwe
6. března 2020 Události Autor: Hana Kašpárková

První březnový pátek slaví mnozí křesťané jako Světový den modliteb. Texty ekumenických modliteb pro letošek připravily ženy ze Zimbabwe. Do této africké země také směřují letošní modlitby a sbírky.

Letošní ekumenické texty připravily ženy ze Zimbabwe na téma úryvku z Janova evangelia "Vstaň, vezmi své lože a choď". Zástupci hnutí se tak v těchto dnech scházejí s dalšími věřícími i širokou veřejností, seznamují se problémy této země, modlí se za ni a pořádají mimo jiné i finanční sbírky pro některou ze služeb fungujících ve zmíněné zemi. „Před čtyřiceti lety se o Zimbabwe mluvilo jako o africkém Švýcarsku, což mluví samo o sobě. Dneska patří k nejchudším zemím v Africe a potažmo i ve světě,“ řekla Proglasu farářka církve československé husitské a předsedkyně českého výboru Světového dne modliteb Alena Naimanová. Letošní texty zimbabwských žen tak odrážejí konkrétní situaci v zemi. „Ony cítí, že potřebují vstát z té situace jako země, i jako ženy, a že se potřebují zabývat tím, co se u nich děje a jít do nového života, něco udělat a nezůstat v nějaké apatii. My na ně chceme nejenom myslet a modlit se za ně, ale také přispět,“ dodala farářka s tím, že jejich letošní sbírka poputuje organizaci Klub přátel Tengenenge, nesoucí název jedné ze zimbabwských vesnic.

Světový den modliteb je celosvětové hnutí původně křesťanských žen ze Spojených států, které se každoročně scházely a věnovaly se modlitbám a službě. Poté se hnutí rozšířilo do celého světa a každoročně se modlí za jednu ze zemí, která také připravuje texty modliteb za konkrétní problémy v regionu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony