Všimli jsme si: Životní cesta kardinála Schönborna

Všimli jsme si: Životní cesta kardinála Schönborna

Pořad v souvislostech


Magazín na konci pololetí
Audioarchiv
29. ledna 2020 Všimli jsme si Autor: Jana Kuklová

Vídeňský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn bude jednou z osobností, které uslyšíte v posledním lednovém magazínu Všimli jsme si. Připravované vydání tohoto publicistického magazínu se zaměří na několik událostí končícího ledna.

Vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn před týdnem oslavil 75. narozeniny. Jde o věk, po jehož dosažení musejí katoličtí biskupové nabídnout papeži svoji rezignaci. Po rozhodnutí, které do Vídně přišlo z Vatikánu, rakouský primas podobně jako pražský arcibiskup  i nadále zůstává ve své funkci. Při této příležitosti vám v pátečním Všimli jsme si přineseme vyprávění Christopha Schönborna  o jeho životní cestě, která se v roce 1945 započala na zámku Skalka v severočeské obci Vlastislav.

75 let také před pár dny uplynulo od osvobození nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim. Jak se zkušenost s holokaustem odrazila v křesťanské teologii a jak se vyrovnala s otázkou "kde byl Bůh?", na to jsme se zeptali teoložky Ivany Noble.

Přesně v den vysílání pořadu Všimli jsme si dojde po mnohaměsíčním náročném vyjednávání k odchodu Velké Británie z Evropské unie. Z našeho archívu vám nabídneme rozhovor se zástupcem anglikánské církve v Česku, kterého jsme se minulý rok - v období, kdy situace kolem brexitu byla nejvyhrocenější, zeptali, jak odchod z Evropské unie prožívají členové jeho náboženského společenství zde v Česku.

A na závěr se telefonicky spojíme s bývalým jezuitským provinciálem Josefem Stuchlým, který v současné době přebývá mezi českými krajany v Austrálii. Ptát se jej budeme na to, jak lidé kolem něj prožívají rozsáhlé požáry, které v posledních týdnech zasáhly australský kontinent a zda na tuto situaci nějak reagují i australští křesťané.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony