Poznámka: V něčem jsme stále hodně pozadu, ukazuje vídeňská tryzna

Poznámka: V něčem jsme stále hodně pozadu, ukazuje vídeňská tryzna
16. dubna 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Kdo pamatuje objevování světa za právě strženou železnou oponou před více než 30 lety, nejspíš si vybaví, jak ho šokoval pohled na naši zaostalost v mnoha aspektech života, nejen těch viditelných. V řadě oblastí se nám podařilo ztrátu zřetelně snížit, mnohdy i zcela vymazat, právě v těchto dnech ale různé události ukazují, že za takovým Rakouskem jsme stále citelně pozadu v kultuře veřejného života.

Dnes se ve Vídni uskutečnila tryzna za oběti koronaviru. Vystoupili na ní představitelé státu, zdravotníci, zástupci náboženských společností, vše doprovázeli filharmonici. Prezident Alexander Van der Bellen vyjádřil lítost nad tím, že řada lidí odešla během pandemie v osamění. "Zemřeli bez posledního slova útěchy, bez dotyku od těch nejbližších. Tato nedokončená rozloučení bolí mimořádně silně," řekl rakouský prezident na tryzně, jejíž konání v podobném formátu se zárukou důstojného průběhu je v Česku obtížně představitelné. Pro srovnání: český prezident Miloš Zeman podle hradního webu vyjadřuje sounáležitost všem občanům, kteří sledují disciplinární kauzu fotbalisty Ondřeje Kúdely a zklamalo je rozhodnutí UEFA. "Zároveň přeje všem hráčům a fanouškům, aby se celou záležitostí nenechali odradit a i nadále tak srdnatě podporovali svůj tým," ujišťuje prezidentův kancléř Vratislav Mynář s tím, že našinec nepoklekne před evropskou fotbalovou disciplinárkou.

Miloš Zeman a Alexander Van der Bellen ještě jednou: ve stejný den asi před měsícem, kdy jeden z nich zaúkoloval předsedu vlády, aby odvolal dva ministry a jednu šéfku správního úřadu, ten druhý navštívil sídlo dopravního podniku hlavního města, aby ve zvláštním hlášení oslovil cestující a poděkoval jim za to, že snášejí určitá omezení. Obě země v posledních dnech mění ministra zdravotnictví - zatímco nad odvolaným Janem Blatným si prezident odplivl, aniž by přítomný premiér hnul brvou, Rudolf Anschober, který rezignoval kvůli vyčerpání, si mimo jiné od kardinála Christopha Schönborna vyslechl díky za těžkou práci, která sahala za ministrovy limity. 

Rakousko, jehož populace je o něco menší než česká, vykazuje od počátku pandemie necelých 10 tisíc zemřelých s nákazou koronavirem, Česká republika přes 28 tisíc. A to rozhodně nelze tvrdit, že by sousedé měli dokonalou domácnost - různé hašteření sem tam zaletí i k nám. I tak to vypadá, že právě v kultuře rozdělení veřejné moci jsme právě vylezli z rozskřípané Karosy s řízkem v ruce u čistého alpského jezera. Že to pořád Rakušanům celkem spolehlivě dáme v hokeji, by nás nemělo uklidňovat.

Filip Breindl

ilustrační foto: Pixabay

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony