Kardinál a předseda COMECE o dnešní brexitové dohodě: „Vítězství zdravého rozumu.“

Kardinál a předseda COMECE o dnešní brexitové dohodě: „Vítězství zdravého rozumu.“
17. října 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

Británie a Evropská unie se dnes dohodly na podmínkách brexitu. Jako „vítězství zdravého rozumu pro dobré sousedství“ hodnotí dnešní návrh o brexitu kardinál Jean-Claude Hollerich, předseda biskupské komise Evropské unie (COMECE).

"Kde je vůle, je i dohoda - máme ji! Je to spravedlivá a vyvážená dohoda pro EU a pro Spojené království," napsal dnes na twitteru šéf Evropské komise Jean Paul Juncker. "Doporučím, aby Evropská rada tuto dohodu podpořila," dodal. Juncker nový dokument označil za "spravedlivý a vyvážený". Podle britského ministerského předsedy Borise Johnsona jde o dohodu, kterou jeho země "získává zpět kontrolu". Revidovaná dohoda by obcházela tvrdou hranici s Irskem, chránila by dohodu o Velkém pátku a zajistila by integritu jednotného trhu. Severoirští unionisté, klíčoví spojenci Johnsonových konzervativců, ale uvedli, že dohodu v její současné podobě nemohou podpořit, protože není v dlouhodobém zájmu Severního Irska. Dohodu bude muset kromě britských poslanců schválit také Evropský parlament.

Kardinál Hollerich dnešní dohodu vítá. Již  předem oznámil, že zástupci Skotska, Anglie a Walesu budou i nadále pozváni jako hosté na schůzky COMECE, a to i poté, co Spojené království opustí EU. Komise se skládá z delegovaných biskupů katolických biskupských konferencí 28 členských států Evropské unie.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony