Všimli jsme si: Prosincový magazín

Všimli jsme si: Prosincový magazín

Pořad v souvislostech


Prosincový magazín
Audioarchiv
4. prosince 2019 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

Několik událostí z uplynulých dnů přiblížíme v prvním prosincovém vydání magazínu Všimli jsme si - vrátíme se ještě k oslavám 30 let svobody a demokracie v naší zemi, přiblížíme osobnost zesnulého německého teologa Johanna Baptisty Metze a představíme dobročinnou aktivitu Maltézské pomoci spojenou s mikulášskou nadílkou.

Na konci listopadu uspořádali čeští a slovenští členové Evropského parlamentu během plenárního zasedání ve Štrasburku oslavu 30. výročí pádu komunistické totality v Československu. V místní katedrále se konala děkovná mše svatá, kterou sloužil biskup Zdenek Wasserbauer. Natáčeli jsme také s poslanci EP Michaelou Šojdrovou a Luďkem Niedermayerem a s Věrou Jourovou, místopředsedkyní Evropské komise, jejíž složení Evropský parlament schválil právě na tomto zasedání.

Česká biskupská konference představila bilanci svého hospodaření. O výsledcích, ale také výzvách spojených s odlukou od státu, jsme mluvili s olomouckým pomocným biskupem Josefem Nuzíkem, generálním sekretářem ČBK Stanislavem Přibylem a ekonomem Karlem Matyskou.

Na začátku prosince zemřel německý teolog Johann Baptist Metz, zakladatel směru moderní politické teologie. Čím se vyznačuje a jaký je Metzův přínos současnému křesťanskému myšlení, uslyšíte v rozhovoru s proděkanem Katolické teologické fakulty Unverzity Karlovy Petrem Šticou.

Premiéru pořadu Všimli jsme si uslyšíte v pátek 6. prosince, na který připadá liturgická památka svatého Mikuláše. V předvečer se v mnoha domácnostech, ale i farnostech a dalších komunitách koná tradiční nadílka. Zamířili jsme za pracovníky Maltézské pomoci v Olomouci, kteří nám představili svůj dobročinný mikulášský projekt.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony