Projekt Smysluplné Vánoce vybízí k darování cukroví z poctivých surovin

Projekt Smysluplné Vánoce vybízí k darování cukroví z poctivých surovin
1. prosince 2021 Události Autor: Nikola Samcová

Startuje čtvrtý ročník projektu Smysluplné Vánoce. Autorka iniciativy Lucie Barošová chce tak pomoci lidem, kteří si domácí cukroví nemohou dovolit napéct sami. Zároveň upozorňuje i na problematiku surovin, které se při vánočním pečení používají.

Během adventu spousta rodin peče vánoční cukroví. Tradiční sladké pečivo je pro mnohé naopak nedosažitelné. Někteří nemají dostatek finančních prostředků, jiní zázemí, ve kterém by mohli péct. Projekt Smysluplných Vánoc spočívá podle autorky v pěkném trávení adventu s rodinou, která peče nejen pro sebe, ale i pro druhé. „A z poctivých surovin. Tedy bez vajec z klecových chovů, bez tuku a polev s palmovým olejem a s použitím nesířeného sušeného, ideálně bio ovoce,“ řekla Proglasu zakladatelka projektu Lucie Barošová. Pečení podle ní baví hlavně děti. Tím, že se o cukroví dělí s potřebnými, chce dávat příklad i jim. „Děti se tak učí nebýt konzumní. Smyslem Vánoc totiž není nákup co nejvíce a co nejlevnějších sladkostí, které bývají nekvalitní,“ upozornila Barošová. Dlouhodobě se věnuje právě také ochraně přírody a je členkou Koalice proti palmovému oleji. „Ta sdružuje vědce, biology, pedagogy a další odborníky, kteří chtějí zachránit přírodu i pro další generace,“ uvedla autorka. Pečení je jejím koníčkem. Rozhodla se tedy vytvořit kuchařku tradičního cukroví bez palmového oleje. Ta je zdarma ke stažení na webu Stop palmovému oleji.

Před pár lety začala péct cukroví i pro ostatní. „Chci ukázat, že takto se může zachovat úplně každý. Proto to dělám sama, nejsem žádná organizace. Někdy napeču až 37 druhů a věnuji pak plné krabice do různých ústavů či organizací, kde by se k domácímu cukroví nedostali. Záměrem je také oživit naši hezkou tradici a naučit ji děti. Rodinám stačí část a ostatní tvorbu děti s nadšením rozdají třeba seniorům,“ vysvětlila iniciátorka. Podle ní se do takové akce může pustit každý. „Stačí se zamyslet, kdo v okolí by cukroví uvítal. Ale raději se zeptejte, zda by o takový dárek skutečně stál. Není totiž úplně dobré cukroví vnucovat, někoho by to mohlo i urazit. Potom už se můžete pustit do pečení,“ popsala zapojení se do projektu Barošová.

Ona sama v prvním ročníku napečené sladkosti věnovala prodejcům časopisu Nový prostor do Brna a Prahy. „Tito prodejci jsou lidé, kteří se ocitli v nesnázích a často jsou bez domova. Aktivně se ale snaží svou situaci zlepšit a já jim moc fandím. Druhý ročník putovalo cukroví do azylu pro opuštěné matky s dětmi v Hamrech na Hlinsku. Tam jsem s těmi dětmi i pekla a bylo to naprosto perfektní. Třetí ročník, to už byl ten koronový, jsem věnovala krabice do domova pro seniory v Brně na Vinohradech,“ vylíčila pekařka. V letošním ročníku pravděpodobně odešle cukroví do hospice.

Barošová vyzývá veřejnost k zapojení se do Smysluplných Vánoc. Organizaci či ústav mohou zájemci zvolit podle své preference a napéct pro ně v rodinném kruhu.

 

foto: Vít Mádr

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony