Pravoslavný metropolita žádá o bezpečný koridor do Mariupolu

Pravoslavný metropolita žádá o bezpečný koridor do Mariupolu
22. dubna 2022 Události Autor: Filip Breindl

Ošetřit zraněné, evakuovat civilisty a vyzvednout těla zabitých, takový záměr má mít modlitební procesí s cílem v ocelárnách Azovstal v Mariupolu, kde se soustředí poslední obránci ukrajinského města dobývaného ruskou armádou. Ze 150 kilometrů vzdáleného Orihivu v Záporožské oblasti se tam chce vydat pravoslavný metropolita Onufrij s dalšími duchovními, řeholníky a věřícími. 

"V předvečer hlavního křesťanského svátku – Kristova zmrtvýchvstání – nás pocity zármutku vybízejí věnovat pozornost potřebě zachránit ty, kteří setrvávají v dlouhou dobu trpícím Mariupolu a ocitli se v humanitární katastrofě. Dodnes ve městě zůstává velké množství civilistů, včetně mnoha dětí a starých lidí. Zranění vojáci potřebují naléhavou lékařskou péči. Těla mrtvých musí být předána jejich rodinám k řádnému pohřbu," stojí v prohlášení metropolity Onufrije.

Armády a úřady vyzval, aby pro třídenní velikonoční procesí vytvořily bezpečný koridor.  Onufrijem vedená církev je součástí moskevského patriarchátu, metropolita ale ruskou invazi kritizuje a o dění v Mariupolu hovoří "s hlubokým zármutkem". Podle východního církevního kalendáře na dnešek připadá Velký pátek. Rusko podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nevyslyšelo dřívější výzvy náboženských představitelů včetně papeže Františka k velikonočnímu příměří. Tím Kreml ukázal, jakou vážnost ve skutečnosti dává křesťanství a jeho hlavním svátkům, uvedl Zelenskyj.