Církev se soustředí i na podporu lidí zůstávajících na Ukrajině

Církev se soustředí i na podporu lidí zůstávajících na Ukrajině
19. dubna 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Mezinárodní katolická humanitární organizace Pomoc církvi v nouzi zahájila druhou fázi pomoci Ukrajině. Sotva osm týdnů po začátku války uvolnila dalších 1,5 milionu eur na podporu tamních řeholnic, kněží, farností, seminářů, klášterů, sirotčinců a uprchlických zařízení zejména na západě země.

Kromě potravin a léků jsou pro mnoho lidí potřeba také generátory elektřiny na vaření a vytápění, vysvětlila Magda Kaczmarek, která má projekt na starosti. V současné době je zapotřebí více dopravních prostředků, aby se dodávky pomoci mohly dostat ze západní Ukrajiny na jih nebo východ země. Humanitární pomoc je obvykle doručována do Lvova, odkud ji ukrajinští humanitární pracovníci převezmou, často, jak uvádí agentura Kathpress, s nasazením vlastního života.

Součástí pomoci jsou i mešní stipendia na konkrétní intence věřících. Využívají je kněží na Ukrajině, kteří od svých diecézí dostávají malý nebo žádný plat. Nejenže zajišťují nasazení kaplanů ve válečných oblastech, ale také umožňují kněžím nakoupit pohonné hmoty do vozidla s humanitární pomocí nebo převést farníka do nemocnice.

Mnoho z nich přijalo uprchlíky z východních regionů. Podle údajů Agentury OSN pro uprchlíky je na útěku asi deset milionů Ukrajinců, což odpovídá asi čtvrtině celkové populace. Přibližně šest milionů z nich jsou vnitřně vysídlené osoby.

zdroj: Kathpress

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony