Papežovy problémy s pohybem neznemožnily jeho účast na velikonočních obřadech

Papežovy problémy s pohybem neznemožnily jeho účast na velikonočních obřadech

Zdá se, jakoby půst ve znamení pandemie a válečných konfliktů neměl konce. Proto více než kdy jindy potřebujeme Vzkříšeného, řekl papež František při poledním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu). Vyzval všechny, aby si nezvykali na válku a úpěnlivě prosili o mír.

Na Svatopetrském náměstí a v přilehlém okolí si Františkovy myšlenky i na další místa konfliktů vyslechly desítky tisíc zájemců. Další lidé papežovým slovům naslouchali skrz masmédia, například televizi Noe, jejíž vysílání převzal i Proglas.

V Jeruzalémě již několik dní probíhají střety mezi Izraelci a Palestinci, důvodem je přístup na posvátné místo, jemuž židé říkají Chrámová hora a muslimové Haram aš-Šaríf (Vznešená svatyně). Vyzval k usmíření mezi Izraelci a Palestinci a rovněž mezi obyvateli Libanonu, Sýrie, Iráku, Libye, Barmy a Konga, které má v červenci navštívit, či v Kanadě, kde je také očekáván. Celou promluvu pak nabízí česká redakce Vatican News.  

Náročného velikonočního programu se 85 letý pontifik kvůli bolestem v kolenou nemohl účastnit na 100 %. Při včerejší vigílii ve vatikánské bazilice sice pokřtil sedm katechumenů, ale hlavním celebrantem byl římský kardinál Giovanni Battista Re. To, že má hlava katolické církve problémy s pohybem, bylo zjevné i z dnešních záběrů ze Svatopetrského náměstí.

Papež František na počátku dubna připustil, že by mohl v blízké době zavítat na návštěvu Kyjeva. Kardinál Konrad Krajewski, kterého František před časem vyslal na Ukrajinu, ale řekl, že to nyní není možné. „Svatý otec teď nemůže přijet osobně,“ uvedl v dnes zveřejněném rozhovoru s deníkem Corriere della Sera. Důvod, proč není nyní papežova osobní návštěva na Ukrajině možná, Krajewski neuvedl. Je možné, že jedním z důvodů může být právě papežova fyzická slabost.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony