Jsem k dispozici, zopakoval papež k možné cestě do Kyjeva

Jsem k dispozici, zopakoval papež k možné cestě do Kyjeva
4. dubna 2022 Události Autor: Filip Breindl

Papež František při návratu z návštěvy Malty novinářům na palubě letadla zopakoval, že je k dispozici pro případnou cestu do ukrajinského Kyjeva a chce udělat vše, co je v jeho silách, pro ukončení válečného konfliktu.

Dodal, že Svatý stolec z opatrnosti a zdrženlivosti nemůže zveřejňovat vše, co v diplomatické a humanitární rovině koná. František řekl, že určitou možnost představuje i jeho cesta za ukrajinskými uprchlíky do Polska, o níž jednal se svým zvláštním vyslancem, kardinálem Konradem Krajewským. Vatikán také pracuje na přípravě možného papežova setkání s moskevským pravoslavným patriarchou Kirillem I., které by se mohlo uskutečnit na Blízkém východě.

František se vyjádřil rovněž ke svým problémům s chůzí, které byly během maltské návštěvy viditelné. "Mám problémy s kolenem a to vede k problémům s chůzí. Je to únavné, ale zlepšuje se to," řekl papež s tím, že jeho zdraví "má své nálady", ale doufá, že se vše zlepšuje. "Ale v mém věku se neví, jak to skončí. Doufejme, že to skončí dobře," řekl 85letý papež při setkání s novináři na palubě letadla, kterým se do Říma vracel z dvoudenní návštěvy Malty.